Manapság egyre több vállalkozás küzd azzal a problémával, hogy a vevők, partnerek részére kiállított számláik kifizetése a fizetési határidő jelentős átlépésével történik, vagy a számla kifizetése meg sem történik. A fizetési fegyelem lazulása okozta problémák és a késedelmes kifizetések kezelésére nyújtunk megoldási javaslatokat következő cikkünkben.
Fizetési felszólítás küldése
Nyilvánvalóan mindenképp érdemes először közvetlen megpróbálni a behajtást, telefonos, emailes, illetve postai felszólítás útján. Amennyiben az adós felé tett önálló lépések nem rendezik a követelések teljesítésével kapcsolatos problémákat, érdemes ügyvéd segítségét igénybe venni. Ez esetben is első lépésként törekedhetünk az adóssal történő megegyezésre felszólító levél küldésével, amelyben meghatározzuk a követelés összegét és annak teljesítésére szabott határidőt. Sok esetben már önmagában az, hogy ha ügyvédi pecsétes levelet kap egy adós, eredményt ér el, mivel látja a hitelező komoly elszántságát a követelés behajtása iránt.
Fizetési felszólítás utáni lépések – a fizetési meghagyás
Abban az esetben, ha az adós a felszólítás ellenére sem teljesít, rendelkezésünkre áll a fizetési meghagyásos eljárás (FMH). Fizetési meghagyásos eljárás megindítását bárki kezdeményezheti, akinek lejárt pénzkövetelése van. A jogi képviselővel eljáró fél csak elektronikus úton nyújthatja be a kérelmeket. 3 millió forint alatti követelés alatt a bírósági eljárást kötelezően meg kell előznie a fizetési meghagyásos eljárásnak. A 3 millió forintot meghaladó követelés felett 30 millió forint összegig a bírósági eljárás helyett választható a fizetési meghagyás is. Az FMH (fizetési meghagyásos eljárás) egy nemperes eljárás, amelyet közjegyző előtt szükséges megindítani. Nincs helye fizetési meghagyás megindításának, amennyiben a feleknek nincs ismert belföldi kézbesítési címük, a pénzkövetelés a munka törvénykönyve alapján létesített jogviszonyból ered, a követelés összege meghaladja a 30 millió forintot vagy zálogjogi jogviszonyból ered, illetve, ha az eljárásban több jogosult vagy kötelezett szerepel és a főkövetelések között több követelés szerepel. Az FMH (fizetési meghagyási kérelem) befogadását követően, kézbesítik az adósnak, aki nyilatkozatot tehet annak kapcsán. 15 napon belül van lehetősége az adósnak ellentmondás benyújtására, amelynek következtében az ügy perré alakul és a szerint folytatódik tovább. Abban az esetben, ha a 15 nap anélkül telik le, hogy az adós ellentmondással élt volna, a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik.
A fizetési meghagyás végrehajtása
A jogerős fizetési meghagyás a jogerős bírósági ítélettel megegyező hatállyal bír, azaz végrehajtható és a továbbiakban a tartalma nem vitatható. 15 napon belül köteles az adós a tartozását kiegyenlíteni. Ha az adós 15 napon belül nem rendezi a felé fennálló követelést, végrehajtási eljárás indítható vele szemben. A végrehajtási kérelmet annál a közjegyzőnél lehet előterjeszteni, aki a fizetési meghagyást kibocsátotta. Ezt követően a keretében a követelés behajtása iránt.
Felszámolási kérelem
Amennyiben az adós jogi személy és a hitelezővel szemben fennálló tartozása kamatok és járulékok nélkül meghaladja a 200.000,- forint összeget, a kintlévőségek megfizetése érdekében felszámolási eljárást indítható meg. A bíróság akkor állapítja meg a jogi személy fizetésképtelenségét, ha a szerződésen alapuló fizetési kötelezettségének a teljesítési határidőt követő 20 napon belül és a fizetési felszólításra sem tett eleget. A felszámolás iránti kérelemben a hitelezőnek meg kell jelölnie a fizetésképtelen gazdálkodó szervezetet, a tartozás jogcímét és esedékességét, valamint meg kell indokolnia, hogy miért tartja a hitelező fizetésképtelennek az adóst. A kérelemhez csatolni szükséges a korábban az adósnak megküldött fizetési felszólítást is. Az adósnak 8 nap áll rendelkezésére, hogy nyilatkozzon a tartozás elismeréséről, illetve ez idő alatt kérhet 45 napos haladékot a tartozása kiegyenlítésre. Amennyiben az adós a haladék ideje után sem fizet, bíróság 20 napon belül elrendeli a jogi személy felszámolását. A felszámolást elrendelő végzés a Cégközlönyben kerül közzétételre, a további hitelezők követeléseiket a közzétételtől számított 40 napon belül jelenthetik be a felszámolónak. A felszámolás befejezéséről és a cég jogutód nélküli megszüntetéséről a bíróság végzéssel határoz.
Fontos megkülönböztetni a felszámolási eljárást a csődeljárástól. A csődeljárás célja a hitelező és az adós megegyezésének elősegítése, ebben az eljárásban az adós haladékot kap a tartozás teljesítésére. A felszámolási eljárás azt célozza, hogy a fizetésképtelen cég megszűnése során kapjon kielégítést a hitelező bár sajnos a legtöbb esetben ilyenkor már az adós nem rendelkezik annyi vagyonnal, hogy valamennyi hitelező minden követelése kielégítést nyerhessen. Érdemes ezért megelőzni és minél előbb lépni egy tartozás behajtása érdekében.
Amennyiben Önnek adóssal szembeni lejárt pénzkövetelése van, forduljon hozzánk bizalommal!