Külföldi követelés behajtása
Az online világ térnyerésével egyre sűrűbben fordul elő, hogy termékünket, szolgáltatásunkat külföldiek vásárolják meg, ugyanakkor az ellenértéket (vételárat, szolgáltatás díját) nem fizetik meg. Mit tehetünk ilyenkor a külföldivel szemben a követelés behajtása érdekében?
1) határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárás az EU-ban
Sajnos hiába létezik már 2015 óta rendelet (https://eur-lex.europa.eu/HU/legal-content/summary/more-effective-rules-on-insolvency-proceedings-across-eu-borders.html) a határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárások harmonizációjáról, azt még nem sikerült elérni, hogy bármelyik országban lehessen indítani ilyen eljárást egy másik országban bejegyzett céggel szemben, kivéve, ha annak a cégnek a megindítás államában van a fő érdekeltségi központja. Ez tehát azt jelenti, hogy csak akkor tudunk Magyarországon elindítani egy külföldi céggel szemben fizetésképtelenségi eljárást, ha annak a fő tevékenysége Magyarországon található.
A fizetésképtelenségi eljárást mindig a nemzeti jog szerinti módon és felületen kell megindítani, és erre nincsen harmonizációs célú rendelet. Amíg nálunk csak csőd- és felszámolási eljárás van, Franciaországban például 5 féle (a 2015/848 rendelet A) melléklete sorolja fel, de részletesen magyarul is ki vannak fejtve itt az eljárások és menete: https://e-justice.europa.eu/447/HU/insolvencybankruptcy?FRANCE&member=1). Ha ezt a francia jog szerint megindítjuk, csak utána kezdődik a harmonizációs szabályozás, ahol fizetőképtelenségi szakértőt rendelnek ki, aki gondoskodik az ügyről és kapcsolatot tart velünk.
Igénybejelentés is lehetséges, ha már indítottak az adós ellen Franciaországban eljárást (ezt itt lehet ellenőrizni, hogy van- e folyamatban https://e-justice.europa.eu/110/HU/bankruptcy_and_insolvency_registers?clang=hu ). Ekkor Magyarországon másodlagos eljárás indítható, ám ez csak a Magyarországon található vagyonára korlátozódik.
2) európai fizetési meghagyás
A másik lehetséges eljárás, az európai fizetési meghagyás, amit nem csak cégekkel, hanem magánszemélyekkel szemben is meg lehet indítani.
Előnye, hogy kérelmet bármely tagállamban be lehet nyújtani és magyar közjegyzőhöz magyar nyelven a formanyomtatványon. (https://e-justice.europa.eu/dynform_intro_member_state_action.do?StartForm=&msCodeSelection=13&idTaxonomy=156)
A beadott kérelmet 30 napon belül megvizsgálja közjegyző és megfelelőség esetén kézbesíti a kötelezettnek/adósnak. A kötelezett kézhezvételtől számítva 30 napig ellentmondással élhet, és perré alakul az eljárás. Ez esetben a közjegyző továbbítja az ügyet a hatáskörrel rendelkező illetékes magyar bírósághoz. Amennyiben perré alakul az eljárás, hosszas bírósági procedúrára kell számítani – ez a legnagyobb veszély a rendszerben. Amennyiben nem él ellentmondással a kötelezett, úgy azonnal végrehajthatóvá válik.
Az eljárási díj alapja az érvényesített követelés összegének 3%-a, de legalább 8.000 forint, legfeljebb 300.000 forint, továbbá annyiszor 1.600 Ft, ahány érintett fél van az ügyben.
A külföldi pénznemű főkövetelésnek a kérelembenyújtás napján érvényes MNB középárfolyamán számított forintértéke után kell a díjat megfizetni.
3) EU-n kívüli követelés behajtása
Amennyiben a követelés az Európai Uniónk kívüli államban élő magánszeméllyel, vagy bejegyzett céggel szemben áll fenn, még nehezebb a dolgunk, hiszen semmilyen konkrét rendszer nem áll rendelkezésünkre. Léteznek kétoldalú egyezmények a kézbesítések kapcsán, illetve konkrét jogsegélyre, azonban ezeket mindig az adott egyedi esetben szükséges megvizsgálni, létezik-e a kérdéses országgal.
4) Hogyan tudom megelőzni, hogy külföldi követelésem keletkezzen?
A legjobb megoldás mindig az, ha megelőzzük a bajt, vagy legalább csökkentjük a mértékét. Önmagában egy érvényes írásos szerződés sokat segíthet a követelés behajtása során, tehát érdemes a telefonos megbeszélések és az emailes megrendelések helyett, illetve mellett írásba foglalni a megálldodást. Ezen túl megoldás lehet a részben vagy egészben előrefizetés igénylése, biztosíték kérése.
Irodánk készséggel áll rendelkezésre a fenti kérdések bármelyikében!
Magyarországi követelések behajtása kapcsán cikkünket itt olvashatja.