Vételi ajánlat – 3 legnagyobb hiba
A legtöbb ingatlan adásvétel esetén, amikor a felek egymás tenyerébe csapnak, a szándékuk megerősítése érdekében írásba foglalják a megállapodásukat, esetleg foglaló fizetésével is megerősítik. Ez még nem lesz érvényes adásvételi szerződés, azonban a szándéknyilatkozat, vagy más néven vételi ajánlat és annak elfogadása kötelezettséget ró a felekre a végleges szerződés aláírására. Érdemes azonban már ebben a fázisban is odafigyelni a részletekre, nehogy csalódnunk kelljen.
Mit ronthatunk el egy ilyen szándéknyilatkozat aláírásakor?
-
Nem nézzük meg a tulajdoni lapot
Amikor vételi ajánlatot teszünk, mindenképp fontos ellenőrizni, hogy valóban az az ingatlan tulajdonosa, akivel a vételi ajánlatot aláírjuk. Sokszor maguk az eladók sincsenek tisztában vele, hogy ki jogosult aláírni, esetleg van haszonélvező, akinek a hozzájárulása szintén kell az eladáshoz. Amennyiben nincs minden érdekelt jelen, úgy meghatalmazással tudja az aláíró fél képviselni a többi tulajdonostársat.
Másik fontos ellenőrizendő pont, hogy az ingatlant terheli-e bármilyen teher, így különösen jelzálogjog, ami az eladó által korábban felvett hitelt biztosítja, vagy esetleg valamilyen végrehajtás, más teher, igény. Amennyiben ezek a terhek az ajánlott vételár terhére nem törölhetők, úgy tudnunk kell, az eladó milyen módon fogja tisztázni a tulajdoni lapot.
Az eladók számára is fontos, hogy a tulajdoni lap tartalmával tisztában legyen, így a vételi ajánlat megtételekor már készülni tudnak a vevők részére a válasszal.
-
Formailag nem megfelelő
Sokan azt gondolják, hogy megfelelő szóban, vagy emailben is megállapodni, azonban ez nem teljesen igaz. Az email a mai jogi környezetben még nem számít írásbelinek. Amennyiben biztosra szeretnénk menni, és ha foglalót is fizetünk, akkor mindenképp érdemes vagy papír alapon, vagy elektronikus aláírással adni vételi ajánlatot, illetve elfogadni azt.
Eladóként is fontos, hogy körültekintően járjunk el, hiszen a vevő esetleges visszalépése esetén a kapott foglaló sorsa múlhat ezen.
-
Szándéknyilatkozat tartalma nem egyértelmű
Egy vételi ajánlatban valamennyi lényeges feltételnek szerepelnie kell, amiben a felek megállapodtak. Így különösen a vételárrészletek, fizetési határidők, kinek, mi a dolga (pl.: tehermentesítés, elővásárlási nyilatkozatok beszerzése, hitelügyintézés), meddig kell megkötni a szerződést, mi lesz a sorsa a biztosítéknak, ha nem jön létre a szerződés. Amennyiben ezek nincsenek egyértelműen rögzítve, egy esetleges vitás helyzetben a végleges ingatlan adásvételi szerződés létrejötte is meghiúsulhat. Az ördög sokszor a részletekben rejlik, érdemes tehát már itt mindent megbeszélni és leírni, ami fontos lehet. Pl. ha van egy hiba a falon, és számunkra fontos, hogy az ki legyen javítva a birtokbaadásig, akkor rögzítsük az eladó kötelezettségei közé, ha nem tudjuk bizonyos határidőt megelőzően birtokba adni a lakást a vevőnek, akkor írjuk bele ezt is. Ne járjunk úgy, hogy egy-egy számunkra fontos körülmény elsiklik, később pedig a szerződéskötéskor a foglaló következményei mellett tudunk csak visszalépni.
A fentieken túl természetesen számos apróság felmerülhet, ezek azonban nem feltétlen okoznak olyan súlyos hibát, hogy a szerződéskötésre is kihasson. Egyedi esetek mindig előfordulnak, így érdemes szakértővel konzultálni minden esetben. Az ingatlan-közvetítő irodák általában rendelkeznek vételi nyilatkozat mintával, használjuk azonban kellő megfontoltsággal ezen sablonokat!