Végrendelkezési szabályok
Az elmúlt években lezajlott világjárvány hatására egyre több ember értékelte át a jövőre vonatkozó elképzeléseit és vagyoni helyzetének biztosítását helyezte előtérbe. Az alábbi cikkünkben bemutatjuk a magyar végrendelkezés legfontosabb szabályait, valamit más országok öröklési jogába is bepillantást teszünk.
A magyar öröklési jog szabályai alapján az örökhagyó a végrendeletében rendelkezik a hagyatékáról, amelyben rögzíti a hagyaték átszállását az örökösökre. Végrendelet hiányában beszélhetünk törvényes öröklésről.
Magyarországon a végrendeleteket és az öröklési ügyeket a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szabályozza. A Ptk. részletesen foglalkozik a végrendeletek elkészítésével, érvényességével és végrehajtásával, valamint az öröklési eljárással.
Polgári Törvénykönyv rendelkezései alapján kell elkészíteni a végrendeletet ahhoz, hogy a végrendelet érvényes és végrehajtható legyen.
A végrendelkezés kivételes esetekben megtehető szóban is, a legelterjedtebb forma az írásbeli végrendelet, amely lehet magán vagy közjegyző előtt megtett közvégrendelet is.
A végrendeletben az örökhagyó rendelkezhet a teljes vagyonáról, illetve meghatározott vagyontárgyairól is. Az örökhagyó a végrendeletet bármikor módosíthatja és vissza is vonhatja. Az örökhagyó nem csak a vagyona átszállásáról rendelkezhet, hanem kötelezettségeket is előírhat az örökösök részére. Végrendelkezni minden esetben csak személyesen lehet, meghatalmazott útján nincsen erre mód. A saját kézzel írt végrendeletet teljes egészében az örökhagyónak kell leírnia, a dokumentumot el kell látni dátummal, valamint aláírással. Több oldalas irat esetében minden oldalon szerepelnie kell az oldalszámnak is. Amennyiben a végrendeletet nem az örökhagyó írja, minden oldalt el kell látnia az aláírásával. Más által készített végrendeletet a végrendelkezőnek két tanú jelenlétében kell aláírnia, valamint a tanúknak is el kell látniuk aláírásukkal.
A végrendeletet bárhol lehet tartani, azonban érdemes olyan helyen elhelyezni, ahol az örökösök is könnyen hozzáférnek. Lehetőség van a végrendelet ügyvédi letétbe helyezésére, ilyen esetben a Magyar Ügyvédi Kamara őrzi a végrendeletet a Végrendeletek Országos Központi Nyilvántartásában.
Ha valaki Magyarországon és más országban is rendelkezni szeretne vagyonáról, külön-külön végrendeletet kell készítenie az adott ország jogának megfelelően. A különböző országokban létrejött végrendeltek nem ütközhetnek egymással, és az elkészített dokumentumoknak összhangban kell lenniük az adott országok jogával. Amennyiben változtatni kell a végrendeleten, például vagyoni vagy személyes körülmények változása miatt, mindkét országban frissíteni kell a végrendeleteket.
Ausztráliában a végrendelet elkészítésének és végrehajtásának szabályait az egyes államok és területek saját jogszabályai szabályozzák. Általánosságban Ausztrália többségi joga alapján egy személy rendelkezhet vagyonáról végrendelet útján. Ha valakinek vagyona vagy érdekeltsége van több ausztrál államban vagy területen, külön végrendeleteket lehet készíteni az adott joghatóságnak megfelelően.
Amennyiben öröklési joggal kapcsolatban merülne fel kérdése, forduljon hozzánk bizalommal!