Van különbség a halál esetére szóló ajándékozás és a végrendelet között? Miért jobb az egyik, ki válassza a másikat?
- Halál esetére szóló ajándékozás
A halál esetére szóló ajándékozásról akkor beszélünk, ha az ajándékozás azzal a feltétellel történt, hogy a megajándékozott az ajándékozót túléli. Tartalmi szempontból ajándékozási szerződés, alaki követelmény szempontjából az öröklési szerződés követelményei az irányadók. Olyan kétoldalú jogügylet tehát, amely csak írásban jöhet létre, a halál utáni, ingyenes tulajdon átruházásra irányul, és ami még az örökhagyó (vagyis az ajándékozó) életében jön létre.
Az ajándékozó túlélésének feltétele olyan bizonytalan jövőbeli esemény, amelytől a szerződés hatályba lépése függ, vagyis a szerződés hatálya a feltétel bekövetkeztével áll be. Ha tehát a megajándékozott nem éli túl az ajándékozót, a szerződés hatálya nem áll be. A megajándékozott halála után más végintézkedés hiányában a törvényes öröklés rendje lesz irányadó az adott vagyontárgyra.
Fontos, hogy mivel kétoldalú jogügyletről, egy szerződésről van szó, egyoldalúan visszavonni az ajándékot nem lehet.
A megajándékozott nem osztozik a hagyatéki terhekben, de a kötelesrészi igény kielégítéséért felelős.
A halál esetére szóló ajándékozás csak olyan juttatásra nézve érvényes, amely végrendelet esetén dologi hagyománynak minősülne, vagyis valamilyen vagyontárgy juttatására kell vonatkoznia. Vagyontárgy lehet: a dolog, a jog, a követelés. A teljes vagyonra nem tud kiterjedni.
- Végrendelet
A végrendelet egy egyoldalú jognyilatkozat, amelyben a nyilatkozó magánszemély azt határozza meg, hogy halála után ki vagy kik váljanak vagyona tulajdonosává. Hasonlóképpen a halál esetére szóló ajándékozáshoz, ez is az örökhagyó életében készülő dokumentum, azonban nem csak írásban jöhet létre.
A végrendelet a teljes vagyonra kiterjedhet, de az a megoldás is lehetséges, hogy csak bizonyos vagyontárgyakról rendelkezik az örökhagyó, az egyéb vagyoni elemek kapcsán pedig a törvényes öröklés rendje lesz irányadó. Végrendeletet lehet tenni halál esetére szóló ajándékozás mellett is, az azzal nem érintett vagyontárgyak vonatkozásában.
A végrendelet egyoldalúan visszavonható, bármikor megváltoztatható, többféle formában megtehető. Nincs szükség az örökösök vagy más beleegyezésére, közreműködésére, ugyanakkor bizonyos szabályoknak meg kell felelni, érvényessége csak ettől függ.
A végrendelet tehát nagy szabadságot ad az örökhagyó részére, végrendeletben az általános rendelkezéseken túl például lehet rendelkezni kitagadásról, vagy a hagyaték egyes tárgyainak konkrét személyre hagyásáról, és mód van a döntések indoklására is.
A végrendelet alapján való vagyonszerzés ugyanúgy ingyenes juttatásnak minősül, mint a halál esetére szóló ajándékozás, illeték tekintetében egyforma a két jogintézmény hatása.
A végrendelet fajtáiról, irányadó szabályairól ebben a cikkben tájékozódhat.
Mind a halál esetére szóló ajándékozás, mind a végrendelet érvényességéhez sok alaki és tartalmi követelménynek kell megfelelni, elkészítése előtt érdemes szakemberrel konzultálni.