Az idei évben lehetőségem nyílt egy Kolozsváron tanuló joghallgatót, Füzi Norbertet fogadni gyakorlatra a Szász Pál ösztöndíjprogram keretében.
A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának a Szász Pál tanulmányi ösztöndíjra azok a magukat magyarnak valló, Magyarország területén lakóhellyel nem rendelkező diákok jelentkezhetnek, akik a Magyarországgal szomszédos országokban vagy a világban máshol a 2021/2022-es tanévben magán vagy állami felsőoktatási intézményben alap- vagy mester szintű, illetve osztatlan jogászképzésben vesznek részt nappali tagozaton, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek, és legalább két sikeresen lezárt tanulmányi félévet igazolni tudnak. A pályázók 2022. július 4. – 2022. július 29. között szerezhettek tapasztalatot a Bethlen Gábor Alapkezelő és a Budapesti Ügyvédi Kamarán együttműködése alapján budapesti ügyvédek által „pro bono” biztosított gyakorlati helyeken a magyar jogi környezetről, az ügyvédi élet mindennapjairól.
Norberttel az együttműködés során hosszas elméleti beszélgetéseket folytattunk az ingatlan adásvételek különbözéségeiről a román és a magyar jogban, az elévülésről, hitelbiztosítékokról és a jogászi hivatás, munka kérdéseiről.
Emellett – bár nem ugyanaz a jogrendszer – több konkrét ügyben is tudtunk együtt dolgozni és Norbertnek lehetősége nyílt megismerkedni az ügyvédi iroda működésével, a jogászi munka változatosságával. Készített ingatlan adásvételt és járt a földhivatalban, üzletrész átruházási szerződést és kapcsolódó cégmódosítási dokumentumokat, közreműködött védjegyátruházási eljárásban és előkészített végrehajtási ügyeket is.
Norbert így nyilatkozott a magyarországi gyakorlatáról:
„Az itt eltöltött idő alatt lehetőségem nyílt- az intenzív munka során- olyan nézőpontból látni a magyar ügyvédi praxist, mint azt a nap, mint nap gyakorló magyar ügyvédek. Gyakorlatias és termékeny hónap volt, amely alatt sokat tanultam dr. Gresz Orsolya ügyvédnőtől, aki segítőkész lelkülettel látott el hasznos tanácsokkal, és bízom benne, hogy a megszerzett tudást a későbbiekben is hasznosítani tudom. Hálás vagyok a lehetőségért!”
Én is nagyon hasznosnak és egyben lelkesítőnek éltem meg ezt a 4 hetet. Hasznosnak, mivel a szakmai beszélgetésekbe és közös gondolkodásba fektetett idő, illetve a közösen végzett munka jó befektetésnek bizonyult. Lelkesítőnek, mert új szempontokat és jogi szabályokat ismerhettem meg, frissességet hozott a mindennapokba egy fiatal és ambiciózus jogász.
Böjte Csaba atya mondta egyszer:
„Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, milyen sokan oda állnak mellé.“
Böjte Csaba szavai pontosan kifejezik a budapesti ügyvédek lelkületét, hiszen kétszer annyian jelentkeztek önként szakmai hely biztosítására, mint ahány fiatal ösztöndíjas érkezett Budapestre. Hálás vagyok, hogy számomra volt lehetőség részt venni ebben a felemelő projektben. Bízom benne, hogy folytatódik ez a remek együttműködés és ha rajtam múlik, jövőre is részt veszek rajta fogadóként.