Szándéknyilatkozat, vételi ajánlat – mire figyeljünk?
Miután kiválasztottuk álmaink otthonát, és megállapodtunk a tulajdonossal a vételárban, legtöbb esetben azzal kezdődik az ingatlan adásvétel folyamata, hogy ezt a szándékot a felek papírra vetik. Amennyiben van egy ingatlanközvetítő, úgy az általa adott formanyomtatványon szokott ez megtörténni, ennek hiányában pedig a felek saját maguk, az interneten talált különféle nyomtatványok használatával próbálják rögzíteni szándékukat.
Foglaló
A vételi szándéknyilatkozat mellé a piaci gyakorlat alapján valamennyi foglaló átadására is sor szokott kerülni, ez biztosítja a vevőt arról, hogy az eladó nem fogja meggondolni magát. Amennyiben erre mégis sor kerülne, úgy az eladónak kétszeresen kell visszafizetnie a foglaló összegét.
Amennyiben pedig a vételi ajánlat (Vételi szándéknyilatkozat) aláírásakor a vevő foglalót ad át az eladó részére, annak összegét elveszíti, ha az eladó általi elfogadását követően lépne vissza az ajánlattól.
Természetesen lehetőség van foglaló vagy más biztosíték nélkül is szándéknyilatkozatot tenni, azonban annak kikényszeríthetőségét, erejét csökkenti, ha semmilyen pénzügyi következmény nem szorítja a feleket a teljesítésre.
A szándéknyilatkozat tartalma
A vételi szándéknyilatkozatban érdemes minél részletesebben, már az adásvételi szerződés tartalmát meghatározóan rögzíteni a felek adatait, az adásvétel tárgyát (ingatlant, ingatlanokat), a vételárat, annak megfizetésének módját, a birtokbaadás időpontját és ha teher van az ingatlanon, akkor annak törlésére vonatkozó rendelkezéseket.
Érdemes ellenőrizni, hogy egy helyrajzi számon vannak-e az ingatlanok (pl.: garázs, tároló), van-e elővásárlási vagy más joga valakinek.
Ugyanakkor itt még nem kell teljes precizitással élni, tehát nem kell például az illetékekre, banki feltételekre kitérni, hiszen arra van az ingatlan adásvételi szerződés, hogy valamennyi részletre kiterjedően rendezze majd a felek megállapodását. A vételi ajánlatnak azonban már tartalmaznia kell a lényeges feltéleket, amelyek nélkül a vevő nem kötné meg a szerződést.
Mire figyeljünk vevőként?
A vételi ajánlat megtételét megelőzően érdemes az ingatlan tulajdoni lapját ellenőrizni, illetve a pénzügyi feltételeket is tisztázni. Amennyiben hitel felvételre is sor kerül, már ebben a fázisban érdemes szakértő hitelügyintézővel egyeztetni, hogy tisztában legyünk a realitásokkal. A vételi ajánlat eladó általi elfogadása kötelező erejűvé emeli a megállapodást, annak foglalóval való biztosítása esetén a foglaló elvesztésének következményével is járhat egy nem megfelelően körültekintő ajánlat.
Javasolt a vételi ajánlatban annak érvényességére vonatkozó határidőt rögzíteni, így ha az eladó ebben a határidőben nem fogadja el az ajánlatot, akkor a vevő szabadul az ajánlati kötöttség alól.
Mire figyeljünk eladóként?
Amennyiben ingatlan közvetítő segítségét vettük igénybe, úgy fontos arra odafigyelni, hogy a megbízásnál milyen limitárat adunk meg. Legtöbb esetben ugyanis, amennyiben az ingatlanközvetítő a limitáron hoz vevőt, úgy a közvetítést teljesítettnek kell tekinteni és az eladó meg kell fizesse a közvetítői díjat akkor is, ha időközben más, magasabb árat tartaná elfogadhatónak. Azért is fontos erre odafigyelni, mert amennyiben párhuzamosan több fórumon zajlik az értékesítés, úgy könnyen kialakulhat párhuzamos ajánlattétel.
A vételi ajánlatot nem kötelező elfogadni, illetve azt bizonyos kitételekkel is meg lehet tenni, amely esetben a megállapodás kötőereje csak akkor áll be, ha a kitételeket a vevő is elfogadta.
Az is fontos, hogy amennyiben egy vételi ajánlatot az eladó elfogadott, legyen az ingatlanos, vagy magánszemély által írt, úgy az kötelező erővel bír.
Hangsúlyozzuk ezért, hogy egy vételi ajánlat elfogadását követően már másik ajánlatot nem fogadhat el az eladó, ugyanis ezen esetben az egyik nyilatkozat vonatkozásában a foglalót biztosan duplán kell visszafizetnie (hiszen kétszer nem tudja eladni az ingatlant, vissza kell lépnie), és esetleg még egy ingatlanos díjat is kell fizetnie pluszban, ha a közvetítési feltételek teljesültek.
Ezért tehát nagyon körültekintően kell eljárni, mint az ingatlan ügynök megbízásakor, mind a vételi ajánlat elfogadásakor.
Konklúzió
Mindenképp javasoljuk még a vételi ajánlat megtétele, illetve a vételi ajánlat elfogadását megelőzően konzultálni jogi szakértővel, hiszen annak tartalma kötelező erővel bír, így egyáltalán nem mindegy, mit írnak alá a felek.