A legtöbb ember mindennapjai során valamilyen módon kapcsolatba kerül a sporttal és különböző sporttevékenységgel legalább a szabadidő eltöltésének szintjén. Akik hobbi szinten sportolnak, azok is találkozhattak már sportegyesületekkel, ahol szervezett keretek között tudnak sportolni. Természetesen mind az amatőr sportegyesületeknek, mind a profi sportolóknak és az őket foglalkoztató sportszervezeteknek is meg kell felelniük a jogszabályoknak. Alábbi cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen rendelkezések vonatkoznak a sportszervezetekre, különös tekintettel a sportegyesületre.
A sportszervezetekre vonatkozó szabályokat a 2014. évi I. törvény a sportról (Sporttv.) foglalja magába. A sportszervezeten belül megkülönböztetjük a sportegyesületeket, a sportvállalkozásokat, a sportiskolákat, valamint az utánpótlás-nevelés fejlesztését végző alapítványokat. Egy sportszervezet lehet önálló jogi személy, mint az egyesület, vagy nem önálló járulékos kategóriába is tartozhat, ilyen például a sportakadémia. Az alapítványi típusú sportszervezetek sem önállóak, így nyilvántartásba vételi kötelezettség sem vonatkozik rájuk.
A sportegyesületre vonatkozó szabályok a Sporttörvény mellett a Civiltörvényben és a Ptk-ban találhatóak meg. A sportegyesület versenysporttal, tehetséggondozással, utánpótlás-neveléssel, de szabadidő sporttal is foglalkozhat. A sportegyesület nyilvántartásba való bejegyzése során az egyesület bejegyzésére vonatkozó kérelem-formanyomtatványa használható, azonban a létesítő okiratra külön okirat mintát rendszeresített a jogalkotó a sportegyesület részére. Azoknak az egyesületeknek az esetében, amelyek hibrid formában sporttevékenységet is végeznek egyéb tevékenység mellett, a főtevékenységük fogja meghatározni, hogy sportegyesületnek számítanak-e. A sportegyesület sporttal össze nem függő tevékenységet azonban kizárólag kiegészítő tevékenységként folytathat. A sportegyesület létrehozásánál különös figyelmet kell fordítani arra, hogy az egyesület neve, az alapszabályban felsorolt céljai és a tevékenységek köre összhangban legyenek.
A Sporttörvény kógens szabálya a Ptk egyesületre vonatkozó szabályaival összhangban, hogy a sportegyesület esetében évente legalább egyszer közgyűlést kell tartani. A közgyűlésen az éves pénzügyi tervet és az éves beszámolót meg kell tárgyalni. Az említett pénzügyi terv nem azonos a költségvetéssel. A pénzügyi terv a gazdasági működéshez szükséges terveket tartalmazza, kitér a pénzügyi helyzet részletes bemutatására, valamint előrejelzéseket is tartalmaz a pénzügyi évre. A pénzügyi terv az üzleti terv egyik részeként értelmezendő.
A sportegyesület feloszlatása esetén, a hitelezők kielégítése után megmaradt vagyon az államra száll, amelyet utánpótlás nevelésre kell fordítani. Amennyiben a sportegyesület valamely tagja igazolt sportolói jogviszonyt szerez, nem szükséges módosítani az alapító okiratot, erről a tényről mindössze nyilvántartást kell vezetni, de az alapszabályban nem kötelező feltüntetni.
Amennyiben sportegyesület alapításán gondolkodik vagy kérdése merült fel a témával kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal!