Nyugellátás folyósítása halál esetén
Szerette elvesztése az érzelmi-lelki feladatokon túl további teendőket ró a gyászolóra, így a folyósított nyugdíj elszámolása is intézendő.
Egy természetes személy halála megszűnteti többek között a nyugellátásra való jogosultságot, viszont a jogosult halálának napját magába foglaló hónap végéig folyósítandó a nyugdíj. Sokszor nem egyértelmű azonban, hogy ki veheti fel ezt az pénzösszeget.
A válasz megtalálásához segítségünkre lehet a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 83. § (2) bekezdése kimondja, hogy a jogosult halála esetén az elhalálozás hónapjára járó nyugellátást felveheti az elhunyttal közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér egymást követő sorrendben, akiket egyébként a Tny. 97. § (5) bekezdés, mint a halál tényét a nyugdíjfolyósító szervnek bejelenteni köteles személyként határoz meg. Törvényes örökös hiányában jogosult a felvételre az örökös a halál napjától kezdődően, illetve az hagyatéki végzés jogerőre emelkedésétől számított egy éven belül. Fontos megjegyezni, hogy ebben az esetben nem a törvényes öröklés rendje az irányadó, a közös háztartásban élő személyek megelőzik a nem a nyugdíjas háztartásában élő közeli hozzátartozókat és minden egyéb örököst.
A közös háztartásban élő közeli hozzátartozó tehát jogszerűen átveheti a nyugdíj összegét a postai kézbesítőtől. Ha nem veszi át, akkor a pénzösszeget a posta visszaküldi a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Főigazgatóságának (a továbbiakban: NYUFIG) és ezt követően írásban lehet kérelmezni a jogosultnak a halál napjától számított egy éven belül az összeg kiutalását. Az igényléshez csatolni kell egy nyilatkozatot, amely alátámasztja az örökhagyó és az örökös között fennálló rokoni kapcsolatot, azt, hogy a halál idején egy háztartásban éltek, az örökhagyó adatait, valamint a kilenc számjegyből álló folyósítási törzsszámot, amelynek segítségével a NYUFIG a nyugellátásra jogosultak adatait nyilvántartja. Csak az örökhagyóval egy háztartásban élő közeli hozzátartozó veheti fel ilyen módon a nyugdíjt. Ha nincs ilyen személy, akkor a hagyaték részévé válik ez a pénzösszeg. Az öröklési bizonyítvány, valamint a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésétől számított egy éven belül igényelhető a nyugdíjfolyósítótól, hogy adja ki ezt a pénzösszeget. Az örökös az öröklési bizonyítvánnyal és a hagyatékátadási záradékkal benyújtásával is igazolhatja jogosultságát, de a NYUFIG az illetékes közjegyzőtől hivatalból is beszerezheti az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény 52. § értelmében.
Megjegyzendő, hogy az örökhagyó halálát követő hónapra a nyugdíj nem illeti meg az örökösöket, így, ha az örökhagyó az adott havi nyugdíját már a halálát megelőzően felvette, abban az esetben a következő havi összeg visszafizetésére a nyugdíjfolyósító határozatában visszafizetésre kötelezheti az örökösöket.
Amennyiben bizonytalan azt illetően, hogy Ön jogosult-e közeli hozzátartozójának halálát követően nyugdíjának felvételére kérjen időpontot öröklési tanácsadásra.