Mit tehetünk, ha ingatlanunk megszűnt jelzálogjoggal terhelt?
Sokan nem tudják, hogy nem elég a kölcsönt visszafizetni, hanem a bejegyzett jelzálogjogot töröltetni is szükséges a földhivatalban. Létező hitelező, jellemzően bankok esetén ez nem okozó, azonban a gyakorlatban a zálogjogosult személyében bekövetkező jogutódlás vagy különösen a jogutód hiánya gyakran okozhat problémát a tulajdoni lap tisztázása tekintetében. A jelzálogjog mint járulékos jog, annak a követelésnek osztja a sorsát, amelyhez igazodik és amelynek teljesítésének biztosítására lett alapítva. Amennyiben a követelés másra száll, azzal együtt a jelzálogjogból is az új jogosult nyerhet kielégítést. Amennyiben megszűnik a követelés, úgy azzal együtt megszűnik a jelzálogjog is.
A gyakorlatban a jelzálogjoggal terhelt ingatlanok átruházásakor meglepetésként érheti a feleket az, hogy a tulajdoni lap ,,nem tiszta” annak ellenére, hogy a felvett banki hitelhez kapcsolódó folyamat lezárult az utolsó törlesztőrészlet befizetésével és a futamidő lejártával. Ezt követően minden esetben intézkedni kell a földhivatali törlésről, ami gyakran feledésbe merül.
Jelzálogjog jogosultjának jogutódlás útján bekövetkezett változása
Ebben az esetben viszonylag egyszerű a dolgunk, hiszen a jelzálogjog jogosultjának jogutódját felkereshetjük azzal a céllal, hogy igazolást állítson ki a törlési ügyintézés megindítása érdekében. Alapesetben a követelés teljesítésekor a jogosult igazolása alapján az illetékes földhivatal törli az ingatlan-nyilvántartásból a jelzálogjogot, így, ha megszereztük az igazolást, akkor elindulhat a földhivatali eljárás. Fontos megjegyezni, hogy a jogutód felkutatása, az igazolás beszerzése, valamint a földhivatali ügyintézés is komoly körültekintést és jártasságot igényel.
Jelzálogjog jogosultjának jogutód nélküli megszűnése
Akadnak olyan ingatlanok az ingatlan-nyilvántartásban, amelyek terhére olyan gazdálkodó szervezetek jelzálogjoga van bejegyezve, amelyek jogutód nélkül szűntek meg, amely lehetetlenné teszi a jelzálogjog törléséhez szükséges igazolás beszerzését. Ekkor az első esetnél valamivel bonyolultabb procedúra veszi kezdetét, amely szintén komoly szakértelmet és alaposságot igényel. Nemperes eljárás keretében azonban a tulajdonos kezdeményezésére a törléshez szükséges végzés születhet. A jogutód nélkül megszűnt gazdálkodó szervezet felszámolási eljárását lefolytató törvényszék végzésében rendelkezik arról, hogy a jogutód nélküli megszűnéssel összefüggő jóváhagyott vagyonfelosztási javaslat nem tartalmazott rendelkezést a jog vagy tény más javára történő átengedéséről.
Amennyiben hitelt érdemlő módon nem bizonyítható, hogy a jog vagy tény a gazdálkodó szervezet megszűnését követően mást illet meg, akkor a bíróság erre vonatkozó végzését a Cégközlönyben közzéteszi a megszűnt gazdálkodó szervezet nevének és a jog vagy tény megjelölésével. Ezt követően 30 napos jogvesztő határidőn belül bejelentést tehet a jogosult vagy az, akinek a tény feltüntetése okiratokkal igazoltan érdekében áll. Amennyiben a meghatározott határidőn belül bejelentésre nem kerül sor vagy az megalapozatlan volt, a bíróság végzésében megállapítja, hogy a jelzálogjog mást nem illet meg. Ezen végzés a tulajdonos számára lehetővé teszi a jelzálogjog törlésének elindítását.
forrás 1991. évi XLIX. törvény a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról 83/C. § és https://www.fulopugyved.com/