Rengeteg cég egyszemélyes társaságként, illetve egy ügyvezetővel működik, de sok veszélyt rejt, ha bekövetkezik bármelyikük halála.
Rizikók
Az ügyvezető halála esetén képviselő nélkül marad a cég, nem tud szerződéseket kötni vagy megszüntetni, számlákat kiállítani, sem befogadni, és fizetéseket (pl.: munkabérek) teljesíteni. Egyéb jogi kötelezettségeinek teljesítése (pl.: adóbevallások, beszámoló leadása) is veszélybe kerülhet. Az új ügyvezető kinevezéséig sok idő is eltelhet, amely alatt a munkavállalók felmondhatnak, illetve olyan tartozásai halmozódhatnak fel a cégnek, amely a felszámolásához is vezethet.
A tag halála esetén egy többszemélyes társaságban az ügyvezetés megoldott, illetve a többi tag korlátozottan ugyan, de tud intézkedéseket hozni a hagyatéki eljárás lezárultáig, illetve az örökösök cégbírósági bejegyzéséig. Egyszemélyes társaságban azonban szintén problémák merülhetnek fel az éves beszámoló elfogadásának hiánya miatt, illetve minden olyan ügyintézés kapcsán, ahol az alapító okirat vagy a jogszabályok alapján a tag döntése szükséges.
A problémák megelőzése
A legjobb megoldás mindig a megelőzés.
Nyilván nem könnyű kérdés, főleg fiatal, erejük teljében lévő embereknek a halálra gondolni, de sajnos – és főleg a mostani járványhelyzetben – bárkivel előfordulhat hirtelen megbetegedés, baleset (az ügyvezető vagy tag betegsége esetére szóló javaslataink itt találhatók). Egyszemélyes társaságok, illetve egyszemélyes ügyvezető esetén különösen kényes gondolni a cég jövőjére arra az esetre, ha valamelyik döntéshozó, tehát az ügyvezető halála vagy a tag halála bekövetkezik.
Függetlenül attól, hogy valaki rendelkezik-e üzletrésszel társaságban, vagy ügyvezetői pozícióval, mindenképpen érdemes tisztában lenni a törvényes öröklés szabályaival, illetve, ha attól el szeretnénk térni, végrendelet készítése szükséges. A törvényes öröklés és a végrendelet szabályai kapcsán cikkünket itt találja.
Érdemes arra is figyelni, hogy az ügyvezető, ha egyedüli döntéshozó, tartsa naprakészen az iratokat és legyen rajta kívül egy olyan személy, aki legalább részben belelát az ügyek napi vitelébe.
Amennyiben van rá mód, de különösen abban az esetben, ha esetleg az ügyvezető komolyabb betegséggel küzd, javasolt az egyszemélyi ügyvezető mellé még életében kinevezni egy másik ügyvezetőt, hogy az ügyvezető halála esetén ne maradjon képviselő nélkül a társaság.
Mi a teendő az egyszemélyi ügyvezető halála esetén?
Többszemélyes társaságok esetén, illetve, ha a társaság tagja, tulajdonosa nem az ügyvezető volt, a taggyűlés gyors összehívása és egy taggyűlési határozat, illetve egy alapítói döntés a megoldás, ahol egy új ügyvezető kinevezésére tud sor kerülni.
Az új ügyvezető így át tudja venni a cég képviseletét, az ügyek intézését, bár azon cégek esetében, ahol ténylegesen egyszemélyi az ügyintézés, döntéshozatal, nehéz felgöngyölíteni a folyamatban lévő ügyeket. Ez esetben is azonban hosszú ideig tarthat az adminisztrációs rész, mire a cégbírósági bejegyzés megtörténik, amely alapján a banki és minden más jogosultság átírásra kerül.
Tag halála egyszemélyes társaságban
Mint fentebb említettük, többszemélyes társaságban egy tag halála nem akadályozza meg a továbbműködést, és egyszemélyes társaságban sem okoz leküzdhetetlen akadályt, ha a tag és az ügyvezető eltérő személyek.
A tag halála esetére a jogszabály ad megoldási lehetőségeket, azonban a hatósági határideje a jogszabályok alapján legalább 60 nap és feltétele a halotti anyakönyvi kivonat megléte, amelynek kiállítása szintén több hét szokott lenni.
Tag és ügyvezető halála
Sűrűn előforduló helyzet azonban és egyben a legveszélyesebb a cégre nézve az, amikor egy személy alapítja a társaságot és egyben ő maga az ügyvezető is. Egy ilyen személy halála alapjaiban rengeti meg a cég életét, hiszen nincs tag, aki új ügyvezetőről dönthetne, sem ügyvezető, aki az öröklés lezárultáig tudja vinni a cégügyeket. Gyors és szakszerű ügyintézés, valamint a hatóságok együttműködése nélkül hónapok telhetnek el, amíg újra működni tud a cég, ezt az időt pedig kevés cég éli túl. Ebben az esetben az örökösök egy virágzó cég helyett egy adósságokkal küzdő, káoszba fulladt céget örökölnek, egy élet munkája veszhet el, ha nem gondoskodnak előre az érintettek.
A fenti esetek mindegyikére volt már példa a gyakorlatomban, tapasztalattal rendelkezem a lehetséges megoldásokra. Bízza rám céges ügyeit, döntsön felelősen a jövőt illetően!