Milyen költségekkel jár az ingatlan adásvétel?
Egy ingatlan megvásárlása önmagában nagy költség, nem szabad viszont elfelejteni, hogy az ingatlan vételárán túl további költségek is felmerülnek.
Energetikai tanúsítvány
A legtöbb ingatlan – legyen az új építésű ingatlan vagy használt ingatlan – tekintetében a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet alapján kötelező kelléke az adásvételnek az energetikai tanúsítvány. A tanúsítvány információt ad arról, hogy az adott ingatlan milyen fogyasztással bír, mit lehet tenni azért, hogy jobb kategóriába sorolódjék, fontos tehát a vevő részére, hogy az eladó ezt biztosítsa a részére.
Egyes esetekben – pl. 50nm-nél kisebb épület vagy üdülő – nincs szükség ilyen tanúsítványra, érdemes azonban tájékozódni az energiafelhasználási körülményekről ilyenkor is.
Illeték
Akár adásvétellel, akár ajándékozással szerzünk ingatlant, vagyonátruházási illetéket kell fizetni. A visszterhes szerződés esetén az illeték általános mértéke főszabály szerint az ingatlan vételára alapján kerül meghatározásra, amely annak 4%-a. Bizonyos esetekben a NAV felülbírálhatja az ingatlan adásvételi szerződésben szereplő vételárat, így különösen, ha a piaci környezet alapján az ingatlan értékét magasabbnak ítéli. Ilyenkor ezen érték alapján kerül az illeték kiszabásra.
Illetékkedvezmények
A fent ismertetett 4%-os illetéktől több esetben is eltérés lehetséges, így például lakások cseréjénél, vagy az ún. „cserepótló vétel” esetén csak a cserélt, illetve az eladott és vásárolt ingatlan értéke közötti különbözet után kell illetéket fizetni. Így például, ha valaki a vásárlást követő egy éven belül eladja az ingatlanát, akkor sokat spórolhat, fontos azonban, hogy ez csak lakóingatlanok esetén érvényes és az egy évet az aláírás dátumától kell számolni.
Másik spórolási lehetőség lehet, ha üres telket vásárolunk és arra építkezünk 4 éven belül, ilyenkor teljes illetékmentességet lehet igényelni, fontos azonban, hogy ha nem valósul meg az építkezés, illetve nem igazoljuk a lakóépület megvalósulástá határidőben, akkor nem csak az illeték, hanem a késedelmi kamatok is fizetendők.
A jelen jogszabályi környezetben a CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) igénybevételével vásárolt ingatlanok esetén is van illetékmentesség, így akár használt lakás vásárlásánál, vagy akár egy gyermek esetén is érdemes felvenni, nem annak összege, hanem a spórolható illeték miatt.
Az itt felsorolt népszerű illetékkedvezményeken túl továbbiak is elérhetők, érdemes tájékozódni a vásárlást megelőzően a lehetőségekről.
Személyi jövedelemadó
Szintén az eladókat érintő kérdés, hogy a szerzett (akár vásárolt, akár ajándékba kapott) ingatlan 5 éven belüli eladása esetén a nyereség után személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség keletkezik. Ez az évek múlásával egyre kevesebb, azonban jelentős összegeket lehet itt is megspórolni, ha az ember tisztában van a határidőkkel, az elszámolható költségekkel és az adóalap számítás módjával.
Ügyvédi munkadíj
Nem szabad elfelejteni, hogy az ingatlan adásvételi szerződés megszerkesztése és a tulajdonjog bejegyzés ügyvéd által szerkesztett okiratba foglalva tud csak megtörténni, így nem kikerülhető az ügyvédi közreműködés igénybevétele sem. Nyilvánvaló, hogy minden ügyvéd más árszabással dolgozik, az árat viszont nem szabad a minőség rovására előnyben részesíteni a választásnál és bele kell kalkulálni az adásvétel költségeibe. Főszabály szerint a vevő hozza az ügyvédet, de nincs kizárva, hogy az eladó javasoljon, vagy mindkét fél a saját ügyvédjével járjon el.
Ingatlanközvetítő, hitelközvetítő munkadíja
Bár az ingatlanos munkadíját általában az eladó viseli, a hitelközvetítő pedig a banktól kapja a jutalékot, mindenképp érdemes tisztában lenni azzal, hogy az adott adásvételnél milyen költségekre számíthatunk. Eladóként nyilván kalkulálni kell az ingatlanközvetítői díjjal, ugyanakkor vevőként is megbízhatunk ingatlanost, aki eredményes keresés esetén lehet, hogy tőlünk kér jutalékot.
Iratok módosításával járó költségek
Amennyiben saját részre vásárolunk ingatlant és oda is költözünk, szükséges lehet a lakcím változás bejelentése (CSOK esetén kötelező is), amely szintén nem kevés költséggel járhat. A lakcím kártya cserélése csak az első lépés, minden olyan irat cseréje szükséges, amelyen szerepel a lakcímünk és mindenhova be is kell azt jelenteni (pl. bankok), ami szintén nem kevés idővel és költséggel járhat.