Miért olyan drága az ügyvéd munkadíja az ingatlan adásvételi szerződésnél?
Rendszeresen találkozom megdöbbent tekintetekkel, amikor az ügyvédi munkadíjról esik szó az adásvételi szerződés elkészítése kapcsán. A többség úgy gondolja, az ügyvéd csak beírja az adatokat egy szerződésmintába és ezzel el is van intézve a dolog. Ehhez nem kell még diploma sem.
Az adásvételi szerződés megkötésének folyamata ennél azért jóval többről szól, ezen túl az ügyvéd felelősséggel tartozik az adásvételi szerződés helyességéért mind tartalmi, mind formai szempontból.
Az adásvételi szerződés megkötése előtti feladatok
Amennyiben az eljárásban gyakorlott ingatlanközvetítő működik közre, nagyban megkönnyíti az adatok összeállítását a felek és az ingatlan vonatkozásában, ugyanakkor ez sajnos ritka eset. Így az ügyvédet terheli a feladat, hogy hiánytalanul a rendelkezésére álljanak az alapadatokon túl a fizetési ütemezésre, határidőkre, az esetleges terhekre és azok töröltetésére, a birtokbaadásra vonatkozó adatok. Ezen kívül fontos felderíteni azt is, volt-e a feleknek egyéb külön megállapodása, feltétele, amelyeket az adásvételi szerződésben rögzíteni szükséges.
Még az adásvételi szerződés előkészítése folyamán elő szokott fordulni, hogy a felek között kialakul valamilyen vita, ez esetben az ügyvéd abban is közreműködik – esetenként a felek által megbízott másik ügyvéddel együttműködve – , hogy a megállapodást elősegítse. Bonyolultabb konstrukció kidolgozása esetén több órás előkészítő fázis
Az adásvételi szerződés és a kapcsolódó dokumentumok elkészítése
Ahogy fentebb írtuk, az adásvételi szerződés nem csupán adatok bemásolása egy sablonba, hanem a felek egyedi megállapodásának szerződésbe foglalása oly módon, hogy az megfeleljen a jogszabályi előírásoknak is, valamint hitel esetén a banki elvárásoknak. A felek általi észrevételek alapján alakul ki a végleges szövegezés, amely szintén több körös egyeztetést is igényelhet.
Az ingatlan adásvételi szerződéshez kapcsolódóan legalább a NAV részére továbbítandó, az illeték megállapításának alapjául szolgáló nyomtatvány kitöltése szükséges, több részletben történő fizetés és/vagy hitel esetén azonban rengeteg más iratra is szükség van és meg kell felelni a pénzmosási és kamarai előírásoknak is, összesen akár 5-6 további irat elkészítése lehet szükséges.
Az adásvételi szerződés megkötése
Az adásvételi szerződés megkötésekor, akár személyesen, akár távazonosítással kerül rá sor, az ügyvéd köteles a lényeges pontokat még egyszer egyeztetni a felekkel, majd ezt követően kerül sor a tényleges aláírásra. Távollévők közötti aláíráskor az iratanyag postázása és a távazonosítás plusz időt igényelnek, azonban a felek részére nyilván kényelmesebb, ha nem kell személyesen az irodába elfáradniuk.
Eljárás a földhivatalnál, egyéb hatóságoknál
Az ingatlan adásvételi szerződés aláírása után a dokumentumokat be kell nyújtani a földhivatal részére, amely szintén az ügyvéd feladata. Ezen túl, ha részletfizetés és/vagy hitel is van, úgy az önerő igazolás és bejegyzési engedély kezelése is a feladata, szükség esetén az ingatlan tehermentesítésében is közreműködik.
Ügyvédi felelősség
Azon túl, hogy az ügyvédnek az aláírásra fordított időn túl is sok órányi munkáját igényli az ingatlan adásvételi szerződés előkészítése, és az azzal kapcsolatos eljárások lefolytatása, az ügyvéd teljes (magán)vagyonával is felel azért, hogy szakmailag megfelelően készítette el a szerződést, valamennyi fél érdekét és biztonságát figyelembe véve.
Iroda fenntartása
A közvetlenül az ingatlan adásvételi szerződéshez kapcsolódó feladatokon túl az ügyvéd fenn kell tartsa az irodát, ahol a szerződést alá lehet írni, kamarai tagságát, biztosítást, továbbképzéseket kell finanszíroznia.
Bízom benne, hogy a fentiek alapján látható, hogy az ügyvéd munkája jóval több az ingatlan adásvételi szerződés előkészítése során, mint néhány papír sablonszerű elkészítése.