Miért érdemes kft.-t alapítani?
Manapság egyre többen gondolnak arra, hogy saját vállalkozást indítanak. Számukra többféle cégforma is rendelkezésre áll. Magyarországon a legkedveltebb és legelterjedtebb cégtípus a korlátolt felelősségű társaság, vagyis a kft., amely elsősorban a nagyobb kezdeti beruházást követelő, magasabb bevételt ígérő vállalkozások esetében lehet célszerű forma.
A korlátolt felelősségű társaság előnye, hogy több személy vagy akár egy magánszemély, gazdasági társaság is alapíthatja. A társaság alapításához meghatározott összegű törzstőke rendelkezésre bocsátására van szükség. A törzstőkét az egyes tagok törzsbetéteinek összessége adja, amely összegének együttesen 3.000.000-, forintot kell elérnie, ez az a minimum összeg, amellyel a társaság bejegyezhető. A törzstőke megléte bizonyítja a többi piaci szereplő számára, hogy megbízható vállalkozásról van szó, így a korlátolt felelősségű társaság piaci megítélése kedvezőbb, mint az egyéni vállalkozásé vagy a betéti társaságé. A törzstőke összegét nem kötelező az alapításkor teljes mértékben befizetni, ebben az esetben azonban a társasági szerződésben kell rendelkezni a később befizetendő összeg mértékéről és határidejéről. A tényleges későbbi befizetést a cégbíróságnak be kell jelenteni. A tagok számára a társaság a saját tőkéjéből kizárólag osztalék és osztalékelőleg címén teljesíthet kifizetést a számviteli törvény rendelkezései alapján. A törzstőke teljes befizetéséig azonban osztalék nem fizethető. Osztalékelőleg csak akkor fizethető, amennyiben erről a társasági szerződés rendelkezik, illetve a tagok vállalják az előleg visszafizetését.
Ahogyan a neve is elárulja, a Kft. tagjai korlátozott felelősséggel tartoznak a társasággal szemben, amely a tagok által rendelkezésre bocsátott vagyoni hozzájárulás erejéig terjed. A társaság ügyvezetője azonban kivételt képez, teljes vagyonával felel a társaság tartozásaiért és a szándékosan okozott károkozásért. Törvény nem rendelkezik a tagok számáról, azonban meghatározza, hogy az egyes tagok által rendelkezésre bocsátott tőkének el kell érnie a 100.000,- forintot. A társaság tagjai egyforma jogokkal bírnak, a szavazati arányok, illetve az eredményből való részesedés azonban eltérhet a törzsbetétek arányától. A tagok vagyoni hozzájárulása lehet pénzbeli és nem pénzbeli betét. A nem pénzbeli hozzájárulás, másnéven apport bármilyen vagyoni értékkel rendelkező forgalomképes dolog, szellemi alkotás, vagyoni értékű jog lehet. Leggyakoribbak az elismert követelés átengedése, ingatlan vagy akár a cég tevékenységéhez kapcsolódó gép, eszköz is. Korlátolt felelősségű társaság kizárólag apport nyújtásával is alapítható.
A cégalapítás gyorsasága is előnyt jelent, 1-3 munkanap alatt egyszerűsített cégeljárásban bejegyeztethető a társaság, valamint az alapítás is illetékmentes. A cégalapítás elengedhetetlen kellékei a név, a székhely, a tevékenység, a tagok és a törzstőke meghatározása, valamint az ügyvezető kijelölése. Társaság ügyvezető nélkül nem hozható létre, az ügyvezető feladatait megbízási vagy munkaviszonyban is elvégezheti, lehet a társaság tagja, de kívülálló személy is. A társaság nevét úgy kell kiválasztani a még nem foglalt nevek közül, hogy ne hasonlítson megtévesztésig egy már bejegyzett cég nevére, a korlátolt felelősségű társaság megnevezést minden esetben fel kell tüntetni. A vállalkozás főtevékenységét rögzíteni szükséges a társasági szerződésben, a további tevékenységek számát a törvény nem limitálja, ezeket a TEÁOR struktúra alapján kell kategorizálni és a cégbíróságnál be kell jegyeztetni.
A korlátolt felelősségű társaság legfőbb szerve a taggyűlés, amit évente legalább egyszer össze kell hívni, a társaság megszűnéséhez pedig legalább a tagok háromnegyedes szótöbbségével hozott határozat szükséges.
Amennyiben cégalapítással kapcsolatos kérdése merülne fel, forduljon hozzánk bizalommal!