Mi történik egy örökléssel kapcsolatos tanácsadáson?
Mi történik egy örökléssel kapcsolatos tanácsadáson? – erre a kérdésre keressük a választ
Félelmetesnek hangzik halálra, öröklésre gondolni fiatalon, de akár idősen is, ugyanakkor sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg szeretteinket, ha előre gondolkodunk. Megfelelő előkészítés esetén továbbá biztosan úgy alakul halálunk után a vagyonunk sorsa, ahogy azt mi szeretnénk.
Talán nagyobb bátorsággal keresi meg az örökléshez értő szakembert az, aki tudja, mire számítson egy ilyen tanácsadáson.
Milyen részekből áll egy örökléssel kapcsolatos tanácsadás?
-
Családfa felrajzolása
Mindenekelőtt szükséges a családi viszonyok tisztázása. Szülők, testvérek, gyermekek listája, életkora, illetve az esetleges válás, újraházasodás tisztázása, hiszen ezek mind befolyásolják az öröklés törvényes rendjét, illetve a kereteket, amelyekben gondolkodni lehet. Így tehát az életben lévő és már esetlegesen elhunyt családtagok, mint törvényes örökösök meghatározása az első lépés. Előfordulhat, hogy gyermektelen valaki, de testvérei, szülei élnek, így ők is örökösök lesznek. Más esetben egy elhunyt gyermek helyén az unokák öröklése is felmerülhet.
-
Vagyon feltérképezése
Második lépésként azt kell tisztázni, milyen vagyonnal rendelkezik a leendő örökhagyó, ezek teljességéről vagy csak egyes vagyontárgyakról szeretne döntést hozni. A bankszámlán lévő pénzektől kezdve, az ingatlanon és gépjárművön keresztül a családi ékszerekig vagy a falon függő festményig és a céges üzletrészig bármi elképzelhető, felsorolható. Egyes vagyontárgyak (pl. életbiztosítás) kívül esnek az öröklés körén, ezek is fontos elemei a teljes képnek. Ezek hozzávetőleges értékét is szükséges meghatározni.
-
Jogszabályi keretek meghatározása
A Polgári törvénykönyv 7. könyve határozza meg, hogy milyen szabályok alkalmazandók, mi történik valaki vagyonával, amikor bekövetkezik a halála. A tanácsadáson tisztázásra kerül, hogy a családfa alapján a felsorolt vagyont ki és hogyan örökölné, milyen lehetőségek vannak a törvényes örökléstől való eltérésre. Végrendelet írása esetén az örökhagyó határozhatja meg – bizonyos keretek között -, hogy mit szeretne a vagyonával, ennek hiányában kerül átadásra a törvényes öröklés rendje szerint a hagyaték.
-
Kedvezményezettek megjelölése
Fontos meghatározni, hogy kiknek szeretne juttatni a leendő örökhagyó, van-e olyan, aki a törvényes öröklés rendje alapján nem örökölne, az örökhagyó számára azonban fontos személy (pl.: közeli barát, ápolónő). Előfordulhat olyan, hogy a leendő örökhagyó nem szeretne juttatni valakinek, akinek a törvény alapján azonban jár kötelesrész, tehát mindenképp örökölnie kellene, esetleg másnak szeretne többet juttatni, mint ami a törvényes öröklés esetén járna. Örökös egyébként nem csak magánszemély lehet, hanem bármilyen alapítvány vagy egyesület, egyházi intézmény, tehát bárki, aki jogilag rendelkezik szerzőképességgel.
-
Lehetőségek és megoldási javaslatok átbeszélése
A fenti kérdések tisztázását követően tudjuk átbeszélni a lehetőségeket, hogy milyen megoldás a legjobb arra, hogy a leendő örökhagyó akarata érvényesüljön. Jobban jár-e mindenki, ha esetleg már életében elajándékozza a vagyontárgyakat vagy csak halál esetére szóló ajándékozással rendezni a vagyon sorsát? Érdemes-e végrendeletet írni vagy inkább az öröklési szerződés a megoldás? Jobb, ha életbiztosítást köt az ember, mintha örökléssel juttatna? Ha most nem is dönti el valaki, mindenképp jó tisztában lenni azzal, hogy mik a lehetőségek, illetve az egyes megoldások előnye-hátránya. Ne várjon, amíg késő lesz, a szóbeli végrendelet sem mindig megoldás, cégtulajdonosként pedig a tag halála könnyen csődbe viszi a céget.