Mi fán terem az elektronikus okirat?
Napjainkban egyre inkább a digitalizáció irányába megyünk el, felvetődik a kérdés, milyen jogi iratok tudnak elektronikusan elkészülni, hogyan és hol lehet ezeket felhasználni?
A polgári perrendtartásról szóló törvény értelmében teljes bizonyítóerejű magánokirat, ha az elektronikus okiratot az aláíró a Kormány rendeletében meghatározott azonosításra visszavezetett dokumentum hitelesítési szolgáltatással hitelesíti. Ez az ún. AVDH mindenkinek az ügyfélkapujával elérhető, és néhány irat kivételével valamennyi eljárásban használható. Fontos azt is érteni, hogy elektronikus okirat elektronikus formában létezik, tehát attól nem lesz valami elektronikus, hogy beszkenneljük!
Az elektronikus okiratokról szóló törvény, amely a vonatkozó EU-s rendelettel összhangban tartalmazza az elektronikus azonosításról és bizalmi szolgáltatásokról szóló szabályokat, külön szabályozza azt, hogy az elektronikusan létrehozott iratból hogyan lehet papíralapú iratot készíteni, és fordítva.
A mindennapi életben azt érdemes még megjegyezni, hogy az ügyfélkapuból elérhető AVDH hitelesítéssel aláírt iratok magánszemélyek által tett jognyilatkozat esetén használható, cégek esetén viszont külön elektronikus aláírás megvásárlására van szükség.
Több személy által történő elektronikus okirat kiállítására, így különösen szerződések elektronikus úton történő aláírás szintén lehetőség van, ekkor úgynevezett asice típusú fáj formátumba kell alakítani a dokumentumot, így tudja mindkét fél magánszemély fél aláírni azt.
Elsőre kicsit bonyolultnak tűnhet az eljárás, azonban, aki egyszer már használta és megértette a működését, utána könnyedén tudja használni. Hatalmas lehetőségeket foglal magában, pl. egy bérleti szerződés megkötése vagy kölcsönszerződés, bármilyen ingó adásvétel létrehozása magánszemélyek között úgyis létrejöhet, hogy mindenki csak a számítógép előtt ülve az elektronikus aláírását használva ír alá és küldd meg a másik félnek.
Nem elektronikus okirat jön létre, viszont távol lévők közötti szerződéskötésre alkalmas az ügyvédek által végezhető távazonosítás. Ennek során az ügyvéd az ügyvédi kamara által elismert szolgáltatók videó hívásán keresztül ellenőrzi az aláíró felek személyazonosságát és aláírását. Ebben az esetben fizikailag jönnek létre a szerződések, postázni kell az iratokat, viszont itt is megvan az a kényelem, hogy nem szükséges személyesen elfáradni az ügyvédi irodába, hanem csak a technikai feltételekkel kell rendelkezni.
Összességében tehát többféle megoldás létezik arra az esetre, ha valaki nem kíván személyesen eljönni az ügyvédi irodába, ügyfélkapuval rendelkező magánszemélyek részére az AVDH aláírás, cégek számára az elektronikus aláírás, illetve bármilyen személy részére a távazonosítás lehetősége.