Hogyan készítsünk érvényes végrendeletet?
Rögtön felmerül a kérdés, egyáltalán kell-e nekem végrendeletet készíteni? A törvény úgyis ad egy szabályt az öröklésre, minek térjek el tőle? Egyáltalán mikor térhetek el? És ha szeretnék végrendelet írni, azt hogyan csináljam?
Alapvetések
A végrendelet arra ad lehetőséget, hogy az örökhagyó, azaz saját magunk rendelkezzünk vagyonunkról halálunk utánra, többé-kevésbé szabad keretek között tudjunk dönteni arról, hogy kinek mit szeretnénk juttatni. Ezt befolyásolhatja a rokoni kapcsolat, az egymáshoz való jó vagy rossz viszony, illetve akár a rászorultság. Így lehet kötelesrészre szorítani a gyereket, aki elszakadt tőlünk vagy meghálálni a szomszédnak, aki mindig bevásárol vagy vigyáz a gyerekekre, de nem kért érte pénzt.
Végrendeletet nem csak idős korban vagy nagy betegség idején érdemes írni, hanem rögtön akár nagykorúságunk elérésekor, hiszen onnantól kezdve magunk dönthetünk a tulajdonunkban lévő vagyontárgyak sorsáról – nem csak életünk, hanem halálunk esetére is.
De hogyan is fogjunk neki a végrendelet írásának?
A végrendelet lehet szóbeli vagy írásbeli.
A szóbeli végrendelet
A szóbeli végrendelet csak nagyon extrém körülmények között érvényes, speciális feltételeknek kell megfelelnie, így senkinek nem javasolom, hogy arra számítson, hogy az utolsó pillanatban majd szóban rendezi az öröklési kérdéseket. Az érvényes szóbeli végrendelet „ritka, mint a fehér holló”, sok esetben jártak már rosszul a reménybeli örökösök az írásbeli végrendelet hiánya miatt.
Mik az említett „extrém” körülmények?
A szóbeli végrendelkezés csak akkor érvényes, ha a végrendelkező
- életveszélyben van;
- képtelen írásbeli végrendelkezésre;
- egybefüggően és teljes terjedelmében közli akaratát, és
- kijelenti, hogy ez az ő végrendelete.
Szükséges továbbá két cselekvőképes tanú együttes jelenléte, akik utólag egymástól függetlenül, egybehangzóan adják elő az örökhagyó végrendeletét, és akik közül egyik sem kedvezményezettje a végrendeletnek.
Sajnos sem a jogszabály, sem a gyakorlat nem fogadja el azt, hogy „Mici néni mindenkinek azt mondta, hogy Julcsira akarja hagyni a házat”. Ha Mici néni ezen kijelentés megtételekor nem volt közvetlen életveszélyben és állt fenn még a többi körülmény is, úgy ez(ek) a kijelentés(ek) nem tekinthető(k) szóbeli végrendeletnek, a végrendelkező akarata nem fog érvényesülni, hanem a törvényes öröklés rendje lesz irányadó.
Így tehát általánosságban írásbeli végrendelet készítése javasolt és bármennyire kellemetlen ebbe belegondolni vagy másoknak tanácsolni, ha biztosak szeretnénk lenni az öröklés rendjében, akkor minél előbb írásba kell foglalni. Ha később meggondoljuk magunkat, bármikor meg lehet változtatni.
Az írásbeli végrendelet
Az írásbeli végrendelet lehet közvégrendelet vagy magánvégrendelet.
Az írásbeli magánvégrendelet a legegyszerűbb és általánosan elterjedt, azonban ennek is több formája létezik. Holográf végrendeletnek hívjuk, amelyet az örökhagyó az elejétől a végéig maga ír és aláír. Ha más készíti, vagy géppel írva készült, akkor allográf végrendeletről beszélünk, ez esetben az örökhagyó aláírása mellett két tanú is alá kell írja a dokumentumot.
Két vagy több személynek bármilyen alakban ugyanabba az okiratba foglalt végrendelkezése érvénytelen. Házastársak ugyanakkor az életközösség fennállása alatt készíthetnek egy okiratba foglalt írásbeli végrendeletet, és az a megfelelő formaságok megtartása mellett érvényes lesz.
Valamennyi formára igaz, hogy ki kell tűnnie az iratból, hogy az halál esetére szóló akaratot tartalmaz, több oldalas irat esetén folyamatos számozással kell ellátni az oldalakat, szükséges a keltezés helye és ideje feltüntetése.
Ha az örökhagyó vak vagy névaláírásra képtelen, kizárólag közvégrendeletet tehet. Ez utóbbi esetben a végrendeleten aláírását a közjegyző aláírása pótolja. Közvégrendeletet közjegyző vagy helyi bíróság készíthet.
Az ügyvéd által készített végrendeletet az Ügyvédi Kamaránál letétbe lehet helyezni, ez biztosítja azt, hogy ne tűnjön el az iratok között, esetleg valamely örökös ne tüntesse el azt, mivel számára kedvezőtlen. Változtatás esetén viszont érdemes odafigyelni, hogy mindig a legújabb, akaratunknak megfelelő végrendelet legyen a letétben elkerülendő a későbbi ellentéteket.
Mint látható, végrendeletet nem csak ügyvéd közreműködésével lehet írni, kiváltképp, ha nincs nagy vagyona vagy kiterjedt családja, bonyolult viszonyai az örökhagyónak. Összetettebb kérdések esetén, vagy ha bármi bizonytalanság felmerül, érdemes szakemberhez fordulni.