Fizetési felszólítás vagy fizetési meghagyás
A fizetési felszólítás és a fizetési meghagyás egymástól eltérő jogintézmény, eltérő joghatással és céllal. A következőkben a két jogintézmény összehasonlítását fogjuk elvégezni, támpontot nyújtva Ügyfeleinknek, mely jogintézmény alkalmazása célszerű és miért.
Ki bocsátja ki a fizetési meghagyást?
Fizetési meghagyást a közjegyző bocsátja ki, míg a fizetési felszólítást a jogosult küldi meg az adósnak, aki lehet bank, követeléskezelő, közmű szolgáltató, vagy az a magánszemély, akinek esetleg tartozunk, így általánosságban elmondható, hogy ügyvéd nem szükséges annak kiküldéséhez. Fontos azonban megjegyezni, hogy a jogszabályban foglalt követelményeket tartalmazó fizetési felszólítás alkalmas csak későbbi eljárásokban való felhasználásra (pl.: felszámolási eljárás), így érdemes ügyvéd segítségét igénybe venni annak megszövegezésekor.
Melyiknek mi a következménye?
Amennyiben fizetési meghagyással szemben nem élünk ellentmondással úgy jogerőssé és végrehajtható válik. Ellentétben a fizetési felszólítással, amikor is passzív magatartásunknak nincs hatása a követelés behajtására. Fontos azonban kiemelni, hogy habár nem beszélhetünk fizetési felszólítás esetén jogerőre emelkedésről, a régi Ptk. hatálya alá eső (alapvetően 2013 előtti) kötelmek esetében elévülést megszakító joghatással rendelkezik, amelyet nem befolyásol a felszólítás át nem vétele. Továbbá, ahogy fentebb is említettünk más eljárás megindításának szükségszerű előfeltételeként is felmerül.
Mit kell tennem, hogy elkerüljem a hátrányos következményeket?
Fizetési felszólítás esetében lehetőség van a felszólító levélben foglaltak vitatására, amellyel érdemes élni az adósnak, ezzel elkerülheti a felszámolási eljárás megindítását, hiszen így nem fognak teljesülni a Csőd tv.-ben meghatározott előfeltételek. Fizetési meghagyás esetében az ellentmondás jogintézménye áll az adós rendelkezésére, amelynek következtében perré alakul az eljárás, így az rendkívül költséges folyamattá válhat.
Amit még tudni érdemes
Fizetési meghagyás ellentmondás hiányába jogerőssé válik, mint egy bírósági ítélet, így az végrehajtható. Fizetési felszólítás esetén ilyen joghatásról nem beszélhetünk, azonban a fizetési felszólítás a joghatással járó felszámolási eljárás megindításának előfeltétele.
Fizetési felszólítás esetén a hitelező célja az adós fizetésre való rábírása puhább jogi eszközökkel, avagy amennyiben az adós nem fizet a felszólításban foglaltaknak megfelelően egy későbbi felszámolási eljárás indítása. Fizetési meghagyás kibocsátása iránti eljárás indítása vagy a jogerőt, vagy a pert hordozza magában, így szükséges mind anyagi, mind pedig időbeli ráfordítással kalkulálni a hitelezőnek.
Külföldi követelések behajtásával kapcsolatos cikkünkhöz kattintson ide.