Váltójogi kérdések az elméletben és a gyakorlatban
A váltó egy mára már –szinte- elfeledett jogintézmény. Olyan követelést megtestesítő értékpapírról van szó, amelyben az egyik fél feltétlen kötelezettséget vállal arra, hogy a váltó jogosultjának a jövőben egy konkrét dátummal megfizet egy konkrét összeget, illetve fizetési meghagyással élve valaki mást szólít fel arra, hogy fizesse meg az adott összeget.
Hasonlóan a tartozáselismeréshez a váltó kiállítása mögött is meghúzódik egy másik ügylet, mely során az egyik félnek tartozása keletkezett a másikkal szemben (pl. vállalkozási szerződés). A váltó azonban funkciójából adódóan az alapjául szolgáló jogviszony alakulásától függetlenül „önálló életet él”.
A váltóra vonatkozó szabályokat a 2017. évi CLXXXV. törvény tartalmazza a váltójogi szabályokról. Amint látható, a váltó egy ma is élő jogintézmény, bár ritkán használják, érdemes tudatában lenni a lehetőségnek.
A váltók fajtái
Az idegen váltó
Az idegen váltó olyan eszköz, amelyen a kibocsátó valaki mást kötelez az abban szereplő összeg megfizetésére. Az ilyen kötelezésnek fontos eleme, hogy az semmilyen feltételhez nincs kötve. Ahhoz, hogy érvényes legyen, a váltónak egyszerre több követelmények kell megfelelnie. Ezeket mindenképpen ellenőrizzük, ha valaki váltó kiállításával, vagy átruházásával akarja kiegyenlíteni a követeléseinket.
A törvény részletesen előírja, hogy a váltónak milyen adatokat, információkat kell tartalmaznia, így például a váltó elnevezést az okirat szövegében, éspedig az okirat kiállításának nyelvén, vagy az esedékesség és a fizetési hely megjelölését, stb.
A váltótörvény szigorú szabályai nagyfokú biztonságot adnak a váltó birtokosának, egyúttal garanciát jelentenek a gazdaság többi szereplőjének is. Fontos azonban leszögeznünk, hogy a szigorú feltételeknek nem a kiállításkor, hanem a bemutatáskor kell eleget tennie a váltónknak. Ebből az következik, hogy utóbb még pótolhatók az esetleges hiányok.
A gyakorlatban ritkán találkozunk idegen váltóval.
A saját váltó
A saját váltó abban tér el az előbb tárgyalt idegen váltótól, hogy az az azt kiállítót kötelezi a meghatározott összeg megfizetésére. Éppen ezért kötelezettségvállalást (saját maga) és nem fizetési meghagyást (másik személy) tartalmaz.
A formai és tartalmi követelményeket szintén a jogszabály határozza meg, ezt ellenőrizni szükséges a váltó kiállítása, illetve elfogadása előtt, hogy mindenben szabályszerűen járjunk el.
A váltók előnyei és hátrányai
Előnyei
Az idegen váltó legnagyobb előnye rendkívüli sokoldalúsága. Az idegen váltó fontos funkciója, hogy biztosítékként szolgál, hiszen ahogyan arról már fentebb említést tettünk a váltójogi szabályok szigorú előírásainak köszönhetően a hitelezői követelés érvényesítésének egyszerű és gyors eszköze lehet. A szigorú formai és tartalmi követelmények ellenére azonban fontos, hogy az idegen váltóban feltüntetett összeget bármilyen egyéb különleges feltétel teljesülése nélkül kell a megfizetnie az arra köteles személynek.
Nem hagyhatjuk azonban figyelmen kívül, hogy a kölcsönügylet biztosítására kiállított fedezeti váltó a felek között váltójogviszonyt hoz ugyan létre, ez azonban nem szünteti meg az alapjogviszonyból eredő kötelezettségeket. Erre utaltunk akkor, amikor a bevezetőben a váltó „önálló életéről” írtunk. Ebben a helyzetben a jogosultnak választási lehetősége van, hogy az alap- vagy a váltójogviszonyból eredő igényét érvényesíti a kötelezettel szemben, de mindenképpen csak az egyik alapján követelheti a teljes tartozást, így az adós nem kerülhet olyan helyzetbe, hogy duplán kell fizetni. Azonban ne felejtsük el, hogy a hitelezőnek joga van a még nem érvényesített részkövetelésének a másik jogcímre alapítva történő érvényesítésére.
Ezenfelül az idegen váltó tulajdonsága, hogy forgalomképes, azaz átruházható, megvásárolható. Ez azért is jelentős, mert a gazdasági élet szereplői működésük során esetlegesen felmerülő likviditási problémák orvosolásában is segíthet.
Végső soron pedig fizetési eszközként is számításba vehetjük, hiszen az idegen váltó tulajdonosa a váltó átruházásával saját kötelezettségeit is kiegyenlítheti (ezért is lényeges, hogy a váltó bizonyos értelemben „önállóan”, a kiállítása alapjául szolgáló jogviszonytól függetlenül létezik).
A saját váltó szolgálhat hiteleszközként, hiszen a kiállításhoz képest egy későbbi dátumra szóló fizetési kötelezettségvállalást tartalmaz. De hasonlóan az idegenváltóhoz van biztosítási funkciója, átruházható, illetve fizetési eszközként is használható.
Ha például A kft és B kft közötti szerződés értelmében az A egy B által nyújtott szolgáltatás megfizetésére köteles, azonban pillanatnyilag nincs lehetősége kiegyenlítenie a tartozásait, akkor lehetősége van arra, hogy váltó kiállításával vállaljon kötelezettséget az összeg későbbi megfizetésére. A forgalomképesség a másik félnek is előnyös lehet, hiszen a váltón feltüntetett dátummal az A kft fizetési kötelezettsége beáll, viszont nem szükségszerű, hogy azt B kft váltsa be.
Hátrányai
Az előbbiekben felsorolt számos előnye mellett a váltó kiállításának komoly gátja tud lenni, ha az adós nem működik közre, tekintettel arra, hogy a váltót neki kell kiállítania. Az idegen váltóval, vagy a váltókkal általában esetleges hátrányként említhetjük meg, hogy az valójában közvetlenül csak azokban az esetekben tud segítségünkre lenni, amikor az egyik fél pénzfizetésére köteles (pl. adásvétel, bérlet, megbízás), hiszen ilyenkor tudjuk meghatározni a konkrét pénzbeli értéket.
A saját váltó hasonló hátrányokkal rendelkezik, mint az idegen váltó, azonban vannak a gazdasági működés sajátosságaiból adódó további rejtett kockázatai.
Ide sorolható például az a nem várt fejlemény, ha az adós likviditási problémái a jövőben is fennállnak. Ebben az esetben polgári peres és nemperes eljárások közül választhatunk annak érdekében, hogy visszaszerezzük pénzünket.
A követeléseink behajtására jogrendszerünkben számos megoldás létezik, amelyek segítségünkre lehetnek jelenlegi vagy az a jövőben esetlegesen kialakuló gazdasági- jogi kapcsolatainkban.
Amennyiben úgy gondolja, hogy a fenti eszközökkel vagy más módon szeretne mielőbb követeléseit realizálni, keresse jogi képviselőnket bizalommal!