A 2024. január 1-én hatályba lépett változások a Munka Törvénykönyvében az adminisztratív terhek csökkentését célozzák és az egyszerűsítés irányába mutatnak. Következő cikkünkben bemutatjuk, hogy mely területeket érintik a bevezetett változtatások.
Az egyik legfontosabb módosítás, amely nagy mértékben csökkenti az adminisztrációval eltöltött időt, hogy a munkavállalók a munkaviszony megszűnésekor nem több különböző dokumentumot, hanem csak egy, minden szükséges információt tartalmazó dokumentumot kapnak meg. A foglalkoztatói igazolás bevezetésével, a munkáltató a munkaviszony megszüntetésekor vagy megszűnésekor egy darab igazolást állít majd ki, ami tartalmazza mindazokat az adatokat, amit korábban több igazolás tartalmazott.
2024. szeptember 1-től megszűnik a kötelező munkaköri alkalmassági vizsgálat. A munkavédelmi oktatás szabályai február 1-től változnak, ettől a dátumtól kezdve a meghatározott tevékenységeket végző, illetve meghatározott munkakörökben, álláshelyeken dolgozó munkavállalók egy általános jellegű oktatási tematika alapján is teljesíthetik a munkavédelmi oktatást.
A képernyő előtti munkavégzés szabályai úgy módosulnak, hogy a folyamatos munkavégzést óránként minimum 10 perces munkaközi szünetekkel meg kell szakítani.
A külföldi munkavállalók egyszerűsített vendégfoglalkoztatásának három módja kerül kialakításra: a szezonális jellegű munkavégzés (idénymunkára); valamilyen konkrét beruházás idejére; valamint általános foglalkoztatási jelleggel történő munkavégzés.
Lényeges módosítás a gyermeket nevelő munkavállalóknak, hogy a szülői-, és pótszabadságot minimum 15 nappal a szabadság megkezdése előtt igényelniük kell, amelyet a munkáltató a munkavállaló által megjelölt időpontban köteles kiadni.
A változásokat követően a munkáltatónak a munkaképtelenséget nem eredményező munkabaleset körülményeit is tisztáznia kell. A munkabaleseti jegyzőkönyvet és kitöltési útmutatóját a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium honlapján teszik közzé a jövőben (és nem lesz jogszabályba foglalva).
Különbségtétel van a közterhek befizetése vonatkozásában is. A béren kívüli juttatások kapcsán a közterheket a kifizetőnek a jövőben már nem a juttatás hónapjának kötelezettségeként, hanem a juttatás hónapját magában foglaló negyedév kötelezettségeként kell megállapítania. Ez alól kivételt képeznek a SZÉP kártya rekreációs keretösszegén felül nyújtott összeg után fizetendő közterhek, azokat továbbra is a juttatás hónapjában kötelező bevallani és megfizetni. A jogviszony megszűnése esetén, az elszámolásra kerülő esetleges közteher különbözetet továbbra is a jogviszony megszűnés hónapjában kell megfizetni.
A munkavállaló számára adható csekély értékű ajándékok mértékét felemelték, az eddigi egy alkalom helyett évi három alkalommal adható csekély a munkavállalóknak, amelynek értéke nem haladhatja meg a minimálbér 10%-át.
Amennyiben munkajogi ügyben merülne fel kérdése, forduljon hozzánk bizalommal!