A felmerült viták rendezése céljából első lépésként nem feltétlenül kell a bírósághoz fordulni, nyilván először a békés megegyezés a cél. Ebben sokat tud segíteni egy ügyvédi közreműködés, illetve a kevésbé ismert békéltető eljárás is egy lehetőség.
A békéltető testületek olyan, a vármegyei és a fővárosi kereskedelmi és iparkamarák mellett működő független testületek, amelyek célja, hogy a felmerült vitás ügyeket egyezség keretében rendezzék, ezzel elkerülve a bírósági utat. Alábbi cikkünkben bemutatjuk a békéltető testületi eljárás megindításának folyamatát és az eljárással kapcsolatos legfontosabb információkat.
A fogyasztó a békéltető testülethez a termék minőségével és biztonságosságával, a termékfelelősségi szabályok alkalmazásával, a hibás teljesítéssel, illetve a szerződés megkötésével és teljesítésével kapcsolatos, a vállalkozással szemben fennálló vitás ügyében fordulhat. A fogyasztó a lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti illetékes békéltető testülethez fordulhat, de választhatja a szerződés teljesítésének helye vagy a vállalkozás székhelye alapján illetékes testületet is a vita rendezésére. Ha valaki bizonytalan abban, melyik testülethez is tartozik az ügye, akkor legegyszerűbb a saját lakóhely szerinti békéltető testületet megkeresni.
A fogyasztó csak abban az esetben jogosult a békéltetőtestületi eljárás megindítására, amennyiben előzetesen már megkísérelte rendezni a kérdést közvetlenül a vállalkozással, ez azonban sikertelennek bizonyult. Így tehát legalább egy írásos levélváltásnak kell történnie, amely igazolja, hogy az egyezségre való kísérlet megtörtént.
Az eljárás megindítására irányuló kérelemnek formai és tartalmi kritériumoknak is meg kell felelnie. A kérelemnek tartalmaznia kell a fogyasztó és a vállalkozás adatait. A fogyasztónak elő kell adnia az álláspontját a vitáról, amelyet tényekkel és bizonyítékokkal alá is kell támasztania. A fogyasztónak nyilatkozattal kell igazolnia, hogy a közvetlen vitarendezésre kísérletet tett, illetve, hogy az ügyben másik békéltető testületnél nem kezdeményezett eljárást, az ügyben közvetítői eljárást és polgári peres eljárást sem indított. A kérelemnek ezenkívül tartalmaznia kell a fogyasztó kifejezett nyilatkozatát arról, hogy mit kér a testülettől. A kérelmet – bár a legtöbb testületnél adott az elektronikus beadás lehetősége – a fogyasztónak aláírásával is el kell látnia. A kérelemhez csatolni kell a bizonyítékként szolgáló iratokat is. A testület eljárása illetékmentes, az eljárási költségek csak abban az esetben terhelik a fogyasztót, ha a békéltető testület a vállalkozás javára dönti el a vitát. A testület eljárása főszabály szerint 90 napon belül lezárul, a határidő azonban az eljáró tanács elnöke által, indokolt esetben 30 nappal meghosszabbítható.
Fontos tudni, hogy az eljárás iránti kérelem hiánytalan beérkezésétől számított 8 napon belül az elnök megvizsgálja a testület hatáskörének és illetékességének fennállását, majd 60 napon belül kitűzi a felek meghallgatását. A felek meghallgatását mellőzheti is, sok esetben a probléma egyértelműsége esetén az iratok alapján dönt ezzel is kímélve a költségeket és a feleket. A vállalkozásnak felhívásra nyilatkoznia kell az álláspontjáról a vitás kérdésben, amit bizonyítékokkal is szükséges alátámasztania. A vállalkozás nyilatkozatának elmaradása esetén a testület a rendelkezésre álló adatok alapján hozza meg a döntését.
A testület célja a felek közötti egyezség létrehozása. Amennyiben ez sikeres, erről határozattal dönt, amennyiben nem jön létre az egyezség a testület ajánlást tesz vagy kötelező határozatot hoz. A határozat vagy ajánlás hatályon kívül helyezését bármelyik fél kérheti, annak kézbesítésétől számított 15 napos határidőn belül.
Kiemelendő, hogy amennyiben a fogyasztó javára dönt a testület és a vállalkozás nem teljesíti az ajánlást, úgy a nem megbízható vállalkozások listájára is felkerülhet a vállalkozás, amely rontja az üzleti hírnevét és lehetőségeit, így ösztönözve van a vállalkozás arra, hogy teljesítsen.
Amennyiben vállalkozással szembeni vitás ügyében vagy békéltető testületi eljárással kapcsolatban kérdése merülne fel, forduljon hozzánk bizalommal!