5 szerződés, amelyhez mindenképp szükség van ügyvédi közreműködésre
A Polgári törvénykönyv (2013. évi V. törvény, Ptk.) számtalan szerződést nevesít, amelyekhez bizonyos esetben különféle formai követelményeket is fűz, ennek leggyakoribb esete, amikor valamely jogszabály az ügyvédi ellenjegyzés szükségességét írja elő. Amennyiben az ügyvédi ellenjegyzést elmulasztjuk, annak jogkövetkezménye lehet a szerződés érvénytelensége, illetve az érvényes szerződés alkalmatlansága. Az, hogy mely esetben mely jogkövetkezményt vonja magával az ügyvédi ellenjegyzés hiánya, arra az alábbi konkrét esetek fognak rávilágítani.
Ingatlannal kapcsolatos szerződések
Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 32. § (2) bekezdés d) pontja kötelezően előírja, hogy az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezhető jogokat és tényeket megalapozó okiratoknak ügyvédi ellenjegyzést kell tartalmaznia. Ezek alapján ellenjegyzés szükséges az ingatlan-adásvételi, az ajándékozási szerződéshez, vagy ha haszonélvezeti jog alapítására kerül sor. Ezen szerződéseknél a felek általi aláírásával a szerződés érvényesen létrejön, azonban az imént említett jogszabályi rendelkezés miatt nem lehet a szerződés alapján ingatlan-nyilvántartás eljárást lefolytatni, így valójában a tulajdonátruházásra sem kerülhet sor, hiszen annak feltétele a tulajdonosváltozás tényének ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése.
Jelzálogjog alapítása
Az előző pontban említetteknek megfelelően a jelzálogjog alapításához is nélkülözhetetlen az ügyvédi közreműködés, hiszen a jelzálogjog, mint hitelbiztosíték fennállásának bizonyításához szükséges annak valamilyen közhiteles nyilvántartásba, így ingatlanok esetében az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésre. Az Inytv. említett rendelkezései alapján a bejegyzés alapjául szolgáló tényeket ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott okiratba kell foglalni. Hasonló rendelkezéseket tartalmaz a hitelbiztosítéki nyilvántartásról szóló 2013. évi CCXXI. törvény 9. § b) pontja, amely szintén előírja azt, hogy az oda bejegyzendő tényeket, így például a személygépjárműre bejegyzett jelzálogjogot ügyvédi ellenjegyzéssel ellátott okirat támassza alá.
Cégalapítás
A Ptk. a 3:59. § (2) bekezdésében előírja, valamint a Cégtörvény (2016. évi V. törvény, Ctv.) 69. § (2) bekezdés a) pontja is meghatározza, hogy a létesítő okirat ügyvédi ellenjegyzésének hiánya esetén érvénytelenség megállapítása iránt keresetet lehet indítani. Fontos megjegyezni, hogy ez a követelmény csak gazdasági társaságok alapítása esetén áll fenn. Ügyvédi közreműködés szükséges a gazdasági társaságok vonatkozásában a társaság cégjegyzékbe való bejegyzéséhez, valamint a későbbiekben a céggel kapcsolatos módosítások, változások esetén a változásbejegyzéshez nyilvántartásba való felvezetéséhez. A jogi képviselő ezt elektronikus formanyomtatvány segítségével kérvényezheti a cégbíróságtól.
Cselekvőképesség korlátozásának esetére tett jognyilatkozat
Kötelező az ügyvédi ellenjegyzés azokban az esetekben, amikor nagykorú, cselekvőképes személy cselekvőképességének teljes, vagy részleges korlátozásának esetére tesz előzetes nyilatkozatot. Egy ilyen jognyilatkozatban a nyilatkozatot tevő megnevezhet egy vagy akár több személyt, akit gondnokául rendelni javasol; kizárhat egy vagy több személyt a kijelölhető gondnokok köréből; és meghatározhatja, hogy egyes személyi vagy vagyoni ügyeiben a gondnoka miképpen járjon el. Ebben az esetben szintén az előzetes jognyilatkozatok nyilvántartásába történő bejegyzési kötelezettség szükséges a gondnokoltak és az előzetes jognyilatkozatok nyilvántartásáról szóló 2013. évi CLXXV. törvény 12. § (2) bekezdés alapján. Az ellenjegyzéshez kötöttséget megalapozza továbbá az a tény, hogy a jognyilatkozatot tevő személy cselekvőképességet teljesen/részlegesen kizáró gondnokság alá helyezik, ugyanis ebben az esetben a bíróság hivatalból vizsgálja a nyilvántartás alapján azt, hogy az illető tett-e előzetes jognyilatkozatot és azt, hogy ennek milyen jogkövetkezményei vannak. Ugyanez az okirati forma érvényes arra az esetre, ha a nagykorú cselekvőképes személy ezen jognyilatkozatát vissza akarja vonni. Fontos, hogy ebben az esetben, hogy ellenben az ingatlan adásvételi szerződéssel, a bejegyzés hiánya a jognyilatkozat érvényességét nem befolyásolja.
Házassági vagyonjogi szerződés
A Házassági vagyonjogi szerződés megkötésének azért is van jelentősége, mert a házassági életközösség főszabály szerint házassági vagyonközösséget keletkeztet. Ettől azonban a házassági vagyonjogi szerződéssel el lehet térni, a házasfelek belátásuk szerint rendezhetik vagyoni viszonyaikat. Fontos megjegyezni, hogy ezt a szerződést csak személyesen lehet megtenni, és az ügyvédi ellenjegyzés mellett célszerű Házassági és Élettársi Vagyonjogi Szerződések Országos Nyilvántartásának vezetéséről és az abból történő adatszolgáltatás részletes szabályairól szóló 17/2014 (III. 13.) KIM rendelet értelmében a Házassági Vagyonjogi Szerződések nyilvántartásba bejegyezni.
Amennyiben a fentebb említett szerződések, jognyilatkozatok megkötését fontolgatják, mindenképp kérjék jogi képviselőjük segítségét!