Rendkívül gyakori élethelyzet, hogy valakivel szerződést (pl. vállalkozási szerződést, bérleti szerződést) kötünk, kisebb összegű kölcsönt adunk egy barátnak vagy családtagnak, esetleg más módon kerülünk gazdasági, vagy jogi kapcsolatba egy céggel vagy természetes személlyel.
Az ilyen esetek legtöbbször azzal végződnek, hogy mindenki teljesíti a maga kötelezettségét (az előbbi példánál maradva a megállapodás szerint elvégzett a munkájáért megkapja a díját, a bérlő megfizeti a bérleti díjat, vagy éppen a barátunk visszafizeti a kölcsönt). Előfordulhat azonban, hogy a másik fél a szerződéses kötelezettség ráeső részét nem, vagy csak részben teljesíti.
Legjobb az ilyet megelőzni, amire az alábbiakban nyújtunk pár megoldási lehetőséget.
Amennyiben ezek közül egyikkel sem éltünk, úgy a tartozás behajtása érdekében vagy bírósághoz fordulunk, vagy egyéb jogi eszközzel próbáljuk meg teljesítésre szorítani a másik felet.
A peres eljárások, bár nélkülözhetetlen elemei a jogrendszernek, nem minden esetben tekinthetők a legkézenfekvőbb megoldásnak. Elvégre nem feltétlenül szükséges ágyúval verébre lőni.
Már csak azért sem, mert a peres eljárásokkal szemben az ebben a cikkben bemutatásra kerülő megelőző megoldások idő-, költség-, és energiahatékonyabbak.
Váltó
A váltó egy mára már –szinte- elfeledett jogintézmény, amely azonban méltatlanul keveset használt lehetőség, hiszen egyszerűen és olcsón tud biztonságot nyújtani egy tartozás esetén.
A váltó egy olyan követelést megtestesítő értékpapír, amelyben az egyik fél feltétlen kötelezettséget vállal arra, hogy a váltó jogosultjának a jövőben egy konkrét dátummal megfizet egy konkrét összeget. A váltó kiállítása mögött meghúzódik egy másik ügylet (pl. kölcsönszerződés), amely során az egyik félnek tartozása keletkezett a másikkal szemben (pl. vállalkozási szerződés). A váltó azonban funkciójából adódóan az alapjául szolgáló jogviszony alakulásától függetlenül „önálló életet él”.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a váltó szolgálhat hiteleszközként, hiszen a kiállításhoz képes egy későbbi dátumra szóló fizetési kötelezettségvállalást tartalmaz. Fontos funkciója még a váltónak, hogy biztosítékként (további biztosítékok kapcsán cikkünket lásd itt) is szolgál, hiszen a váltójogi szabályok szigorú előírásainak köszönhetően a hitelező követelésének egyszerű és gyors eszköze lehet. A váltó további értékes tulajdonsága, hogy forgalomképes, azaz átruházható, megvásárolható. Végső soron pedig fizetési eszközként is számításba vehetjük, hiszen a váltó tulajdonosa a váltó átruházásával saját kötelezettségeit is kiegyenlítheti (ezért is lényeges, hogy a váltó bizonyos értelemben „önállóan”, a kiállítása alapjául szolgáló jogviszonytól függetlenül létezik).
Az előbbiekben felsorolt számos előnye mellett a váltó kiállításának komoly gátja tud lenni, ha az adós nem működik közre, tekintettel arra, hogy a váltót neki kell aláírnia. Előnye, hogy az ilyen váltó kiállítás megtétele nem igényel különösebb jogi segítséget, így adott esetben a felek el tudják kerülni az extra költségeket. Fontos azonban, hogy tartalmában minden tekintetben megfeleljen a váltótörvényben előírt feltételeknek, így érdemes ügyvédi tanácsot igénybe venni a kiállításakor.
Másik nagy előnye, hogy az adós nem teljesítése esetén az érvényesítése gyors tud lenni. Bár szükség van bírósági útra, a vonatkozó szabályok miatt az eljárás hamar lezajlik, a polgári perrendtartásról szóló törvény (Pp.) alapján ugyanis a váltóperben rövidebb határidők irányadók (pl. 30 nap helyett 8 napon belül kell intézkedni).
Közjegyzői okiratok
Hatékony megoldás, ha a szerződést eleve közjegyzői okiratba foglaljuk. Ez a megoldás egyre elterjedtebbnek számít az ingatlanpiacon, elsősorban a bérleti szerződések vonatkozásában.
Amennyiben nem kívánjuk a teljes szerződést közjegyzői okiratba foglalni, egyoldalú tartozáselismerő nyilatkozat vagy kiköltözési nyilatkozat készítése is alkalmas lehet a kívánt cél elérésére.
A tartozáselismerő nyilatkozat nagyban hasonlít a váltóra, mivel egy olyan egyoldalú nyilatkozat, amelyben az egyik fél (adós) elismeri, hogy tartozik a másik félnek (hitelező) egy közöttük fennálló, vagy a múltban fennállt jogviszony alapján. Ennek megfelelően a tartozáselismerő nyilatkozat megtételére is egy mögöttes ügylet alapján kerül sor.
Előnye, hogy a közjegyzői okiratba foglalt szerződés vagy nyilatkozat közvetlenül végrehajtás alapjául szolgálhat, ezzel elkerülhető a hosszan elhúzódó bírósági peres eljárás, amely váltó vagy közjegyzői dokumentum hiányában sajnos várható. Hátránya, hogy jó eséllyel csak a jogviszony elején tudjuk ilyen okiratba foglalni a szerződést, éppen ezért a viszony későbbi elmérgesedésére utóbb nem tud megoldással szolgálni. Megfontolandó az is, hogy a közjegyzői eljárásnak magasak a költségei.
Fizetési meghagyás
A fizetési meghagyás, röviden az FMH a legkézenfekvőbb megoldás a kisebb értékű (30.000.000 forintot nem meghaladó), lejárt és a másik fél által sem vitatott pénzkövetelések érvényesítésre. Ez olyan eljárás, amely megelőzheti a bírósági pert, amennyiben a feltételei fennállnak.
Az eljárás során a hitelező fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmet nyújt be a közjegyzőnél, amelyet megtehet személyesen a közjegyzőnél vagy ügyvédi közreműködés esetén elektronikusan terjeszthető elő. Az adósnak ebben az esetben 15 napja van arra, hogy ellentmondjon a meghagyásnak, amennyiben ezt nem teszi meg, úgy az FMH jogerőre emelkedik és az igény bíróság előtt érvényesíthetővé válik. Amennyiben az adós ellentmondással él, úgy az eljárás perré alakul. Előnye, hogy az eljárás során a közjegyzői díj mértéke a peres eljárás illetékköltségének fele (a pertárgyérték 3%-a, azaz egy egymillió forintos követelés esetén 30.000 forint). Az FMH további előnye a hatékonyságában rejlik. Az adósok ugyanis az esetek 90%-ban nem mondanak ellent a meghagyásnak. Fontos még, hogy az eljárás során bizonyítás lefolytatására nem kerül sor. Az eljárás hátránya, hogy csak a törvényben meghatározott esetekben lehet alkalmazni.
A követeléseink behajtására jogrendszerünkben számos megoldás létezik, amelyek segítségünkre lehetnek jelenlegi vagy az a jövőben esetlegesen kialakuló gazdasági- jogi kapcsolatainkban.
Amennyiben úgy gondolja, hogy a fenti eszközökkel vagy más módon szeretne mielőbb követeléseit realizálni, keresse jogi képviselőnket bizalommal!